zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové: Stavba domů může hradeckou Plachtu vysušit

25.04.2009
Příroda
Ekologové: Stavba domů může hradeckou Plachtu vysušit

Hradec Králové - Plánovaná bytová výstavba v sousedství přírodní památky Na Plachtě by mohla území nenávratně zničit. Podle ekologů stavba domů výrazně změní vodní režim v oblasti.

„Máme obavy, že by mohlo dojít k vyschnutí celé lokality a vzácné druhy hmyzu a obojživelníků, kteří se zde vyskystují, by vymizely,“ uvedla Blanka Mikátová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Ekologům zatrnulo už před několika týdny, kdy stavební firma zavezla sousední pozemek stavebním odpadem se zbytky baterií. „Ten pozemek vypadá jako smetiště. Ale i tohle prostředí obojživelníci využívají jako zimoviště. Usilujeme proto o zapsání přírodní památky i sousední půdy mezi evropsky významné lokality,“ dodala Mikátová.

To by znamenalo na jedné straně znemožnění stavby, ale také záchranu vzácné lokality. Na Plachtě nyní probíhá průzkum výskytu chráněných živočichů. Potvrdil už přítomnost například blatnice skvrnité, čolka velkého a dalších druhů.

Území není lhostejné ani lidem z okolí. Na brigádu, při které došlo k odstranění části náletových rostlin, v sobotu Na Plachtu dorazily desítky dobrovolníků. „Přišli jsme pomoct zvířátkům. Se sekyrkou sice moc zacházet neumím, ale nebojím se, že bych si ublížila,“ uvedla studentka soukromého jazykového gymnázia Claudia Esposito.


 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí