zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

21.04.2009
Obecné
Krátce - různé

V současnosti probíhá na dětském oddělení Krajské knihovny Vysočiny v Brodě výtvarná soutěž nazvaná Kouzelná příroda v barvách, je určená dětem do patnácti let.
Během měsíce dubna a května se mohou děti nechat inspirovat všemi barvami přírody a za pomoci jakéhokoliv materiálu a jakoukoliv technikou vytvořit cokoliv je napadne. Všechna dílka, která do konce května děti vytvoří, budou vystavena v prostorách dětského oddělení.

Čáslav - Muzeum v Čáslavi na Kutnohorsku začalo novou turistickou sezonu v dubnu. Návštěvníci si mohou prohlédnout stálé expozice, které jsou rozdělené do několika oblastí. Přírodovědná expozice je v muzeu už od jeho otevření v roce 1884. Jsou tady například vyobrazeny lidské rasy (na snímku). Základem expozice je dar Josefa Kaunického - asi 1 000 exponátů, které zakoupil od předních cestovatelů a později daroval městu.

Tento týden začala sezona na pstruhových vodách. Na mnoha místech na Blanensku se rybáři vrhli na lov pstruhů a dalších dravců. Největší nápor zaznamenaly splavy na řece Svitavě ve čtvrtek. Dešťové přeháňky však v pátek většinu lovců zahnaly zase zpátky.

Ruská vědkyně, která chce bývalé státy Sovětského svazu očistit od jedovatých chemikálií, vyhrála spolu s dalšími pěti aktivisty prestižní Goldmanovu cenu za ochranu životního prostředí. Toto ocenění bývá také nazýváno ekologická Nobelova cena a dostávají ho lidé, kteří se v zájmu ochrany životního prostředí dokázali postavit úředníkům i firmám.

Nemocnice v Jičíně a její pobočka v Novém Bydžově budou mít do tří let nové vytápění. Rekonstrukcí centrálních kotelen se sníží emise a v ovzduší ubude i prachových částic. Vybudování ekologického vytápění bude stát zhruba 55 milionů korun.  Většinu financí na projekt, který včera schválili zastupitelé, chce kraj získat z fondů Evropské unie. „V současné době je provoz kotelen v obou nemocnicích neefektivní a náklady na vytápění se kvůli tomu zvyšují. Potvrdil to i nedávno provedený finanční audit. Po rekonstrukci bude vytápění nemocnic šetrnější k životnímu prostředí a bude znamenat i větší komfort pro pacienty,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí