zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Orel se vrací do přírody

25.04.2009
Příroda
Orel se vrací do přírody

Už jedenáct orlů létá nad Českou republikou díky projektu „Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd“.  Jmenují se Anča, Babka, Cecilka, David, Filoména, Gabča, Hanka, Charlie, Isabela, Jakub a Kika. Do Česka se je pod vedením Českého svazu ochránců přírody- základní organizace Nový Jičín podařilo vrátit s pomocí generálního partnera - minerální vody Mattoni.

Jak projekt funguje? Každý rok ornitologové odeberou slabší mláďata orla skalního z vybraného hnízda na Slovensku. (Pozn.: Kdyby je neodebrali, orlům by hrozilo usmrcení od staršího či silnějšího sourozence.) Malé orly pak ošetřovatelé umístí v Záchranné stanici (ZS) v Zázrivé, odtud se časem přestěhují do ZS v Bartošovících na Moravě. Tady se o ně stará adoptivní orlí matka, dokrmují je záchranáři. Když je mláďatům 55-60 dnů, umí samostatně přijímat potravu a regulují tělesnou teplotu, domovem se jim stane vypouštěcí voliéra v okrajové části Beskyd. Orli v ní dospívají a v 85-95 dnech je ošetřovatelé vypustí do volné přírody. Odchovaní orli se i nadále monitorují pomocí vysílaček. Jeden z nich – Jakub -  vypuštěný do volné přírody v loňském roce, má už moderní satelitní přístroj. Ten dal projektu nový rozměr: informace o  pohybu  Jakuba  ornitologové  dostávají  denně

e-mailem a zapracovávají je do mapy. Jakub je tak historicky prvním orlem v České republice, jehož toulky jsou dokonale zmapovány. Orli skalní přitom létají až stovky kilometrů daleko, v prosinci 2008 se například jeden zatoulal do Třeboně.

Cílem projektu, který začal v roce 2006, je obnovit populaci orla skalního v Beskydech.  Ročně tak záchranné stanice ve spolupráci s Českým svazem přírody do volné přírody vypouští 3-5 mláďat. Do konce roku 2010, kdy má speciální akce skončit, půjde celkem o 15 až 25 orlů. Mattoni je generálním partnerem projektu od začátku, orel je totiž jejím symbolem. Aktuální informace o „Návratu orla skalního do Moravskoslezských Beskyd“ najdete na www.csopnj.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí