zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti Země se ptají: Jsou ve výrobcích nebezpečné chemikálie?

23.04.2009
Chemické látky
Děti Země se ptají: Jsou ve výrobcích nebezpečné chemikálie?

Spotřebitelé získali právo dozvědět se o obsahu nebezpečné chemie ve výrobcích

Spotřebitelé získali díky nové chemické politice Evropské unie (REACH) (1) právo vyžadovat u obchodníků informaci o tom, zda výrobky obsahují některé nebezpečné chemické látky. Děti Země se proto nyní rozhodly dotázat u vybraných obchodníků, zejména působících v Plzni, na přítomnost nebezpečných chemických látek, které mohou ohrožovat lidské zdraví nebo životní prostředí.

„Rozeslali jsme vybraným firmám dotazy, zda jejich zboží obsahuje vybrané nebezpečné chemikálie a zda případně pracují na jejich náhradě bezpečnějšími alternativami. Podle platné evropské směrnice REACH by nám firmy měly odpovědět nejpozději do 45 dnů. Odpovědi firem pak zpracujeme a zveřejníme,“ uvedl Martin Hyťha z Dětí Země. Organizace v rámci svého aktuálního projektu chystá zároveň zadání konkrétních laboratorních analýz, které prověří skutečný obsah některých nebezpečných chemikálií ve výrobcích.

„V současnosti jde o 15 chemických látek, které mají stanovené nebezpečné vlastnosti a které Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) vloni vybrala na oficiální kandidátní seznam látek pro autorizaci,“ upřesnil MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika a dodal: „.Jde o chemikálie toxické, perzistentní, bioakumulativní nebo ohrožující rozmnožování. Na seznamu je například hexabromocyklododekan (HBCDD), který se používá hlavně jako bromovaný zpomalovač hoření v polystyrenu, nebo tři ftaláty, které se vyskytují hlavně jako změkčovadlo ve výrobcích z PVC, jako jsou pláštěnky, hračky, podlahové krytiny nebo zdravotní pomůcky.“

V rámci projektu Děti Země plánují také výstavu, jejímž cílem bude informovat veřejnost o rizikových chemických látkách ve výrobcích denní potřeby a o možnostech, jak se těmto látkám a jejich negativním vlivům vyhnout (2). Projekt finančně podporuje plzeňský Nadační fond Zelený poklad (3).

Kontakty:

·       Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772, 606 104 784

MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik, člen Rady pro chemickou bezpečnost – tel. 608 775 754, e-mail: miroslav.suta /zavináč/ centrum.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí