zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Charita ČR a Hnutí DUHA chtějí zákon o snižování emisí skleníkových plynů

23.04.2009
Ovzduší
Charita ČR a Hnutí DUHA chtějí zákon o snižování emisí skleníkových plynů

Charita Česká republika dnes podpořila záměr prosadit zákon, který má pomoci zavést v České republice moderní zelená řešení a stanovit rozvrh postupného snižování emisí skleníkových plynů. Charita ČR, přední česká humanitární organizace a největší nestátní poskytovatel sociálních služeb v České republice [1], i Hnutí DUHA, přední česká ekologická organizace, se shodly, že takový zákon bude výrazem odpovědnosti České republiky za podíl na změnách klimatu a jejich dopadech zejména na obyvatele rozvojových zemí.

 

Hnutí DUHA prosazuje v rámci kampaně Velká výzva legislativu, která závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. Zákon inspirovaný podobnou legislativou ve Velké Británii posílí ekonomiku, sníží účty rodinám i závislost na dovozu energie a srazí český příspěvek ke globálnímu znečištění [2].

 

Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého [3]. Dopady změn podnebí, jako je úbytek vody v řekách, vyšší mořská hladina, šíření infekčních nemocí, sucha nebo naopak záplavy, však nejvíce dopadne na obyvatele v rozvojových zemích Afriky, Asie či Latinské Ameriky [4].

 

Kampaň Velká výzva již pár týdnů po startu nalezla oporu ve významných českých osobnostech včetně Václava Havla. Podle průzkumu legislativu podporuje také 66 % české veřejnosti [5]. Ke kampani se připojují i občané a ze stránky www.velkavyzva.cz odesílají e-maily svým poslankyním a poslancům, jimiž je vyzývají k podpoře zákona .

 

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Česká republika patří mezi největší znečisťovatele. Dopady změn klimatu však pocítí zejména chudí lidé daleko od nás. Je tedy na čase přijmout zákon, který znečištění omezí a zároveň podpoří inovace, posílí ekonomiku a sníží účty rodinám. Přihlásíme se tak ke spoluzodpovědnosti a konečný prospěch z toho tedy budeme mít my i rozvojové země.“

 

Pavel Gruber, vedoucí oddělení humanitární a rozvojové pomoci Charity České republika, řekl:

„Charita ČR vede řadu projektů v chudých, převážně rozvojových zemích. Proto pro nás změna klimatu není nějaký abstraktní pojem nebo potencionální hrozba budoucnosti. Je to existující stav a s jeho důsledky se při naší práci potýkáme. V rámci svých možností se snažíme zmírňovat jeho dopady na ty nejchudší a nejpotřebnější. Z tohoto důvodu vítá Charita ČR kampaň Velká výzva, kterou vnímá jako projev spoluodpovědnosti obyvatel bohatého západu a severu, kam Česká republika bezesporu patří.“

 

 

Kontakt:

Petr Machálek, telefon 777 308 113, email petr.machalek@hnutiduha.cz

Pavel Gruber, telefon 731 604 078, email pavel.gruber@caritas.cz

 

 

Poznámky:

 

[1] Podrobnosti: www.charita.cz

 

[2] Podrobnosti: www.velkavyzva.cz

 

[3] Podrobnosti:

http://earthtrends.wri.org/searchable_db/index.php?action=select_countries&theme=3&variable_ID=466

 

[4] Podrobnosti: www.hnutiduha.cz

 

[5] Podrobnosti: http://www.velkavyzva.cz/index.php?brezen02

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
24
10. 2019
24.10.2019 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
29
11. 2019
29.11.2019 - Seminář, školení
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí