zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovenskem hýbe aféra s lacinými emisemi

23.04.2009
Ovzduší
Slovenskem hýbe aféra s lacinými emisemi

- Slováci prodali nadbytečné kvóty o třetinu levněji než Češi a bez výběrového řízení

- Stát zřejmě prodělal 30 milionů eur

Premiér Fico to s ministry za koaliční SNS nemá lehké. Ještě nedozněl miliardový skandál s tzv. nástěnkovým tendrem, kvůli kterému padl ministr výstavby Marián Janušek, a už je tu další. Exministr financí, místopředseda SDKU Ivan Mikloš, obvinil šéfa resortu životního prostředí Jána Chrbeta z netransparentního prodeje emisních kvót. Slovensko je údajně oproti Česku a Ukrajině prodalo o třetinu levněji. Navíc zbytečně nepřímo prostřednictvím dealera, což znamenalo ztrátu milionů eur.

Ministerstvo prodalo přebytečné emisní kvóty oxidu uhličitého americké firmě Interblue Group za šest eur za tunu. To je víc než o tři eura na tunu méně, než kolik za povolenky inkasovalo třeba Česko. Slovensko tak prodělalo zhruba o 30 milionů eur.

Češi prodali výhodněji

Opozice kritizovala i skutečnost, že zatímco Česko a Ukrajina prodávaly přímo spotřebiteli - druhému státu - slovenské ministerstvo si vybralo firmu, která údajně vznikla těsně předtím, než emise od Slovenska koupila.

"Tato firma je absolutně neznámou. Vznikla několik týdnů před uvedenou transakcí," prohlásil Mikloš. Zájemců o emisní kvóty bylo víc, proto mělo podle opoziční strany ministerstvo vyhlásit veřejnou soutěž.

"Tento tendr nebyl vyvěšený ani na nástěnce," ironicky poznamenal Mikloš a dodal: "Prodávalo se netransparentně, prodávalo se pod cenou, neprodávalo se přímo, a to i přesto, že japonská vláda i některé další měly zájem. Jde o jasný příklad netransparentního nakládání s veřejnými zdroji, o jasný příklad plýtvání, dokonce rozkrádání."

Týdeník Trend napsal, že zájem o obchod projevilo několik zemí, ale ministerstvo je prý ignorovalo. Další média zjistila, že americká firma zaměstnává pouze dva pracovníky a údajů o ní je k dispozici minimum. Ministr Chrbet je přesto s výběrem spokojený. "Tato firma je sdružením více států, které se obchodem s emisemi zabývají."

Strach z veřejné soutěže

V první reakci dokonce obvinil Mikloše ze lži, protože, jak tvrdil, Česko ani Ukrajina své kvóty neprodaly. Navíc prý nemají ani mechanismy, aby získaly takovou cenu, o jaké opozice hovoří.

Obrátil, až když prodej český resort slovenským médiím potvrdil. Postoupení kvót dané firmě bylo podle Chrbeta nejvýhodnějším řešením, protože ceny mohly klesnout, pokud by volný prodej nabídlo například Rusko. Veřejnou soutěž ministr kategoricky odmítl.

"Mikloš, který tvrdí, že ministerstvo porušilo zákon, lže. Resort je oprávněný odprodat přebytečné kvóty i bez tendru. I bez nějakého výběrového řízení," tvrdil. Podle něho je soutěž zbytečná, protože zájemci se hlásí sami, když se informace o prodeji "dostane do éteru". Sám prý jednal nejméně s deseti - washingtonská firma předložila prý nejvýhodnější nabídku. Údajně také nejlépe splňovala kritéria a požadavky Kjótského protokolu.

AUTOR: Renata Havranová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

/Od naší zpravodajky v Bratislavě/

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí