zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Karlovarský kraj a klastr ENWIWA vytváří systém v odpadech

24.04.2009
Odpady
Karlovarský kraj a klastr ENWIWA vytváří systém v odpadech

Na unikátní formě spolupráce se mezi sebou dohodly Karlovarský kraj a klastr ENWIWA v oblasti odpadového hospodářství. Jejím hlavním cílem je vytvoření a podpora optimálního fungování integrovaného systému nakládání s odpady v Karlovarském kraji. Partnerství Karlovarského kraje a klastru ENWIWA bylo deklarováno slavnostním podpisem smlouvy o spolupráci v pondělí 20. dubna v Karlových Varech za účasti hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného, radního Jaroslava Bradáče a zástupců představenstva klastru ENWIWA. „Vítám spolupráci s klastrem ENWIWA co se týče nového systému nakládání s odpady, jehož součástí bude i osvěta o nakládání s odpady na obcích a ve školách,“ uvedl hejtman.

Klastr ENWIWA byl založen v loňském roce jako oborové seskupení v oblasti odpadového hospodářství právě s cílem pomoci vytvořit v Karlovarském kraji integrovaný systém nakládání s odpady. Klastr je složen ze zástupců měst a obcí (Svazek obcí EKOODPADY), výzkumných a vzdělávacích institucí, hospodářské komory, významných regionálních, recyklačních a skládkových firem a dalších subjektů.

Spolupráce Karlovarského kraje a klastru ENWIWA by měla napomoci řešit problematické oblasti odpadů v kraji, např. sběr a využití bioodpadu, černé skládky atd. Větší zapojení měst a obcí do integrovaného systému by pak pro jejich občany mělo znamenat co nejnižší navyšování nákladů za odpad v dalších letech. Kraj by také s klastrem ENWIWA chtěl zajistit pro občany lepší propagaci ekologického přístupu nakládání s odpady a podpořit výzkum, vývoj a inovace v tomto odvětví v Karlovarském kraji. „Karlovarský kraj společně s klastrem připravuje zadání koncesní studie, která řeší nakládání s komunálním odpadem v kraji,“ vysvětlil radní Jaroslav Bradáč.

„Smlouvou deklarovaná spolupráce kraje, obcí a klastru ENWIWA v odpadovém hospodářství je jedinečná nejen v České republice, ale také na evropské úrovni“, zdůraznil předseda představenstva klastru ENWIWA Ing. Rudolf Borýsek. „Ambicí klastru ENWIWA není realizovat investiční záměry, ale spíše odborně pomoci kraji, obcím a podnikatelským subjektům s jejich problémy v oblasti odpadů“, konstatoval místopředseda představenstva Ing. Zdeněk Bučko. 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí