zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Start ekoshow ve Slavkově na Den Země

27.04.2009
Odpady
Start ekoshow ve Slavkově na Den Země

Při příležitosti Dne Země, který připadá na 22. dubna, odstartovala ve Slavkově u Brna společnost ELEKTROWIN rozsáhlý projekt pod názvem „Zatočte s elektroodpadem“.  ELEKTROWIN, jenž se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení a ekologickou recyklací, připravil interaktivní ekoshow, která v průběhu příštích měsíců navštíví 80 měst po celé České republice.  V Jihomoravském kraji bude akce probíhat až do 7. května v jedenácti městech (Slavkov u Brna, Vyškov, Blansko, Boskovice, Ivančice, Moravský Krumlov, Znojmo, Mikulov, Hodonín, Bzenec a Kyjov).

„Tato rozsáhlá kampaň, spojená se soutěží měst, má upozornit na rostoucí množství vysloužilých elektrospotřebičů a motivovat veřejnost, aby je nevyhazovala na skládky, ale odevzdávala k recyklaci. Každá ze zastávek zahrnuje komunikaci se školami a komunikaci se širokou veřejností,“ uvedl Robin Zahradník z pořádající agentury ArkAdiA. Cílem je zvyšovat ekologické povědomí lidí o zpětném odběru v duchu motta společnosti ELEKTROWIN „Životní prostředí – náš společný zájem“. Obyvatelé každého z osmi desítek  měst mají jedinečnou možnost podpořit své město a zapojit se aktivně do soutěže odevzdáním vysloužilého spotřebiče. Současně se dozvědí, jaký osud čeká jejich starou ledničku, pračku, fén atd. Každý, kdo na místě odevzdá vysloužilý elektrospotřebič, získá navíc zajímavou odměnu. Připravena je také zábavná show spojená s losováním lákavých cen.

„Kolektivní systém provozovaný společností ELEKTROWIN a.s. dosáhl v roce 2008 významného úspěchu a díky dalšímu 40 % meziročnímu nárůstu zpětného odběru zajistil, že se 21 200 tun elektrozařízení nestalo součástí komunálního odpadu. Tím, jako největší kolektivní systém, společnost přispěla více než 50% podílem na dosažení daného ČR směrnicí EU. Tento cíl ukládá členským státům zajistit z domácností zpětný odběr a recyklaci nejméně čtyři kilogramů elektrošrotu na osobu a rok. Zároveň ELEKTROWIN  svým nejvýznamnějším partnerům v oblasti zpětného odběru – obcím a městům – ušetřil v roce 2008 více než 200 mil. Kč, celkem od roku 2005 již 540 mil. Kč. Od počátku realizace zpětného odběru sice převažují mezi zpětně odebíranými spotřebiči chladničky, ale i systém zpětného odběru ostatních komodit vykazuje výrazné meziroční nárůsty,“ řekl generální ředitel ELEKTROWIN a.s. Ing. Roman Tvrzník.  Podle něho pro zpětný odběr především velkých domácích elektrozařízení je důležitým mezníkem novela zákona o odpadech a související vyhláška MŽP č. 478/2008 Sb. Jednak v části týkající se zpětného odběru zásadně řeší problematiku kompletnosti elektrozařízení, jednak zakazuje výkup částí elektrických a elektronických zařízení, a neumožňuje tak nadále rozebírání zařízení neoprávněnými osobami, vyjímání materiálově zajímavých částí a jejich zpeněžování ve výkupnách surovin.

Toto opatření jde ruku v ruce s finanční podporou zpětného odběru obcím, respektive provozovatelům sběrných míst. ELEKTROWIN se intenzivně zaměřil i na další rozvoj zpětného odběru v obcích bez sběrného dvora a připravili jsme pro ně nový projekt Putující kontejner. Abychom zvyšovali objem zpětného odběru elektrospotřebičů, budeme pokračovat v osvědčené cestě. Tedy v dalším informování a zvyšování povědomí občanů o problematice zpětného odběru a zapojování dalších sběrných míst, budeme i nadále intenzivně spolupracovat s městy a obcemi,“ dodal generální ředitel.  

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí