zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Principy ochrany před povodněmi ve světě

27.04.2009
Voda
Principy ochrany před povodněmi ve světě
Nedílnou součástí Stavebních veletrhů Brno jsou tradiční praktické ukázky ochrany proti povodním v bazénu před pavilonem Z. Ochrana před povodněmi stále nabývá na významu a zůstává středem pozornosti odborníků z celého světa. Není náhodou, že ústředním tématem projektu pro rok 2009 jsou "Principy ochrany budov ve světě". V rámci tohoto tématu zde budou například němečtí experti přednášet ochranu Galerie v Drážďanech. Tento model je aplikovatelný pro budovu Senátu v Praze.

Ukázky se odehrávají ve speciálním bazénu o rozměrech 24x63 metrů. "Bazén takovýchto parametrů umožňuje prezentaci prakticky všech dosud známých technologií používaných při boji s povodněmi," uvedl Jan Papež, prezident České protipovodňové asociace (ČPPA). Tento evropsky unikátní projekt je vlastně informačním a školicím centrem nejen pro zástupce státní správy a samosprávy, ale také pro majitele nemovitostí v rizikových centrech poblíž velkých vodních toků. Hlavním partnerem akce je opět ministerstvo životního prostředí, které bude prezentovat výsledky ochrany před povodněmi ČR.

Speciální ukázky v bazénu názorně předvedou rozliv v nivě a ve městě, do programu je zařazena také simulace příčinné srážky. "Dokážeme do minuty napustit 400 kubíků vody s takovou razancí, že umíme předvést například bleskovou povodeň. V bazénu lze simulovat horší podmínky, než může způsobit velká voda v přírodě, což není nikde ve světě k vidění," konstatoval prezident. V expozici ČPPA se bude též prezentovat hlásná a předpovědní povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu i různé ochrany rodinného domu, jeho garáže, sklepa atd.

Do konce roku 2012 je na protipovodňová opatření připraveno zhruba 14 miliard korun. Deset miliard bude směřovat na poldry a protipovodňová opatření většího rozsahu. Čtyři miliardy pak budou investovány do odbahňování rybníků a menší projekty spíše lokálního významu.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí