zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vrakoviště se bojí šrotovného, mohou zkrachovat

28.04.2009
Odpady
Vrakoviště se bojí šrotovného, mohou zkrachovat
Návrhy na zavedení šrotovného dělají vrásky majitelům autovrakovišť. A to zatím není jisté, zda bude od podzimu skutečně zavedeno, jak zněla původní dohoda.

Podle odstupujícího premiéra Mirka Topolánka (ODS) ho nyní tuzemské automobilky nepotřebují. Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek ale trvá na tom, aby lidé příspěvek na koupi nového vozu dostávali.

»Šrotovné je věc, která nebude letos v České republice zaváděna. Je to připraveno, souhlasíme s tím, ale naše automobilky nejsou nyní schopny naplnit poptávky vyvolanou šrotovným v Německu, Francii, na Slovensku,
« uvedl pro sobotní MF Dnes Topolánek.
Zavedení šrotovného přitom prosadila sociální demokracie v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Podle návrhu by kupující měl při pořízení automobilu za méně než půl milionu nárok na příspěvek 30 tisíc korun. V autosalonu by musel předložit likvidační protokol licencovaného autovrakoviště.

Příliš drahý šrot
Majitelé vrakovišť se ale obávají při zavedení šrotovného návalu, který nemusejí zvládnout. A na kterém navíc prodělají, protože musejí ze zákona auta zdarma přijímat. Jediným omezením je provozní řád a velikost vrakoviště.

Cena šrotu je totiž podle šéfa Sdružení zpracovatelů autovraků Jana Volejníka na třiceti až čtyřiceti procentech loňské úrovně. Náklady na rozebrání auta převyšují výnosy z prodeje železa a náhradních dílů.

Kvůli nevyřešenému systému financování likvidace vyřazovaných vozidel tak prý zpracovatelům hrozí krachy. Roční ztráta odvětví by letos mohla činit 60 až 80 milionů korun. Ročně k ekologické likvidaci putuje kolem 70
tisíc vozů. Licenci na zpracování autovraků má v současnosti 490 firem.

»Nával se dá čekat. Je to problém, když vám někdo cpe materiál, který nemůžete udat,« sdělil předseda. Podle zpracovatelů vraků by receptem mohl být státní příspěvek nebo podíl na marži z ceny nového vozu.

»Mohly by se uzavřít dohody mezi námi a prodejci nových automobilů, že pokud zlikvidujeme určitý počet aut, dostaneme na ně příspěvek,« uvedla Helena Flaišmanová z vrakoviště Osona.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí