zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návrh zákona o odpadech narazil

27.04.2009
Odpady
Návrh zákona o odpadech narazil
Nový návrh zákona o odpadech zvýší administrativní a ekonomickou zátěž firem, řekl po setkání s podnikatelskými svazy náměstek ministra průmyslu a obchodu Erik Geuss. K návrhu z dílny ministerstva životního prostředí mají výhrady i podnikatelské organizace, obce a kraje. Podle mluvčího ministerstva životního prostředí Jakuba Kašpara návrh administrativní zátěž naopak velmi výrazně snižuje.

Geuss upozornil, že ministerstvo průmyslu k zákonu eviduje více než 200 věcných připomínek. "Zákon by se dal špatně vymáhat, nejsou jasně vymezené pojmy," uvedl jednu z připomínek. Návrh obsahuje pojmy jako "živnostenský odpad" nebo "odpadový výrobek". Podnikatelé ale neví, co takové pojmy znamenají, a v zákoně to není vysvětleno, dodal Geuss.

Ministerstvo životního prostředí návrh zákona hájí. "Od papírování s vykazováním produkce odpadů zcela osvobodí více než 30 tis. především drobných podnikatelů," uvedl mluvčí Kašpar. Dodal, že ministerstvo je ochotno o jednotlivých připomínkách diskutovat. Ty, které povedou k rychlejšímu a efektivnějšímu snižování skládkování a zvýšení recyklace, do návrhu zákona zapracuje, dodal.

Zákon se nelíbí například Svazu průmyslu a dopravy České republiky. "Návrh zákona je nekoncepční a jdoucí výrazně nad rámec evropské legislativy. Navrhovaný text zhoršuje právní prostředí v oblasti odpadů i zpětného odběru odpadních výrobků," uvedl mluvčí svazu Milan Mostýn.

Podle Hospodářské komory ČR návrh zachovává nynější stav, takže neumožní například čerpat finanční prostředky z operačních programů EU na snížení podílu skládkovaných směsných komunálních odpadů ve prospěch jeho energetického využití. "Společnou prioritou podnikatelské sféry, krajů a obcí je nyní zastavit projednávání návrhu zákona v podobě, kterou navrhuje ministerstvo životního prostředí," dodal prezident hospodářské komory Petr Kužel.
Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí