zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pro děti - Příhody lesního skřítka Milíka

03.05.2009
Příroda
Les
Pro děti - Příhody lesního skřítka Milíka

Potkat skřítka jistě není obvyklé. Chce to hodně pozornosti, všimnout si, kde se co šustne a kde kouká z kůry stromu komín. Spisovatel a psycholog Martin Zajíc tvrdí, že: "V každém lese žije několik lesních skřítků. I v tom vašem." Autor nabízí návod, jak skřítka objevit, a také provádí důkaz - vypráví zážitky jednoho z nich, Milíka. 

"Žijí v úpatí stromů, kde mají své domečky." Takže je to jednoduché, posadit se k patě stromu a pozorovat. Starosti skřítka, který vypadá stejně jako lidé, jenom je velmi maličký, jsou ale nezměrné. Třeba proto, že takový skřítek musí pečovat o svoji vosu (Milík má Pimpu) - totiž obvykle to je trochu jinak, většinou je ta vosa hlídací a ochraňuje skřítkovský domeček. Jenže Pimpa je trochu nešikovná (i když při mlsání marmelády nebo povidel se klidně olizuje až za ušima), kterou hned v prvním příběhu (Nenapravitelná Pimpa) musí Milík zachraňovat zpod sklenice, kam ji zavřel nazlobený cukrář. Komu by se také líbilo, že mu vosa (málokdo asi rozezná, že to je hlídací létavec ze skřítkovské chaloupky) olizuje čokoládového indiánka. A tak když Pimpa skončila pod skleničkou, ještěže kolem náhodně prolétal kamarád, ovád Brntík, kterému stačilo jediné: "Přiveď Milíka", aby se rozjela záchranná akce, do níž se angažovala vlaštovka (vhodný a rychlý dopravní prostředek)... Jistě si každý dovede představit údiv cukráře Hochla: "Pro... promiňte, omluvil se skřítek a sunul se ke dveřím. Cukrář nevěřil svým očím a kroutil hlavou, že ten malý človíček mluví, a dokonce se mu omlouvá."

Zkrátka, abychom se nezapovídali hned u prvního vyprávění, dobře to dopadlo a dobře to dopadá v pohádkové knize vlastně vždy, i tehdy, když přede dveřmi pláče šnek Honzík (Ztracený domeček): "Já... já... já nemám domečeeeeeek..., rozplakal se Honzík. A... a... hrozně se stydím..., natahoval dál." Také když onemocní starý strom (Nemocný dub) a je třeba najít vzácnou rostlinu (tentokrát byla Pimpa obdivuhodně pohotová a užitečná), jejíž obvyklé stanoviště zmizelo pod nově postavenou silnicí, anebo když se rozmazlený a umíněný jelen hlásí o svoje ztracené paroží (Jelení hrdost). Je toho na jeden skřítkovský život dost, samé zařizování, obstarávání, připravování snídaní, pomoc vysloužilým veverkám... (Oříšková sklizeň). A nejsou to jen takové nějaké roztomilé starosti. Třeba když si mravenci usmyslí, že kolem Milíkova stromu povede silnice, tak to je člověku docela úzko. A když se navíc dozvíte, že: "Stížnosti se vyřizují v kanceláři pro stížnosti, mraveniště 56 v Lipové ulici," a tam vám řeknou: "Mám pro vás špatnou zprávu, skřítku Milíku, za vaším domem povede nová dálnice, kterou dostavíme během dvou dnů. Než ji začneme používat, doporučil bych vám sehnat si špunty do uší nebo se přestěhovat," to už je opravdu vážné. Ale i tato záležitost (Milík a mravenci) dobře dopadne, nakonec se i nemocná Pimpa uzdraví a zlobivé štěně je ztrestáno... Prostě pohádka...

Příhody lesního skřítka Milíka jsou psány v rozměru moderní pohádky, kniha splňuje toto zadání včetně použití současného jazyka, který občas až zatahá za uši trochu neskřítkovským stylem. Zvláštní docenění je třeba autorovi vyslovit za jeho upozornění, že nebezpečí, která se v pohádce podaří zažehnat (kůrovec, devastace přírody), existují i (a právě) v lidském světě, v němž je třeba se připravit na to, že vypořádat se s nimi chce minimálně tak velké odhodlání, jaké má drobný skřítek Milík.

Martin Zajíc, Příhody lesního skřítka Milíka, XYZ, Praha 2009, str. 144.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí