zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologičtí experti žádají odstranění "škodlivých" podpor

04.05.2009
Obecné
Ekologičtí experti žádají odstranění  škodlivých  podpor

Cílenější zdanění energetických výrobků a odstranění podpor škodlivých pro životní prostředí chce prosadit v evropské debatě o protikrizových opatřeních evropská nezisková organizace Green Budget Europe (GBE). Řídící výbor organizace minulý týden jednal v Praze o tržních nástrojích v politice životního prostředí v době hospodářské krize. Ke změně lze podle GBE využít připravovanou revizi směrnice o zdanění energetických produktů a přezkoumání rozpočtu EU.
Organizace připouští, že ekologické daně mohou představovat krátkodobou nebo střednědobou zátěž pro ekonomiku. Tvrdí ale, že jsou mnohem nižší než dlouholeté dopady nečinnosti. To by si Evropa měla podle mluvčího GBE Anselma Görrese uvědomit i v souvislosti s přípravami kodaňské konference, na které má v prosinci svět přijmout nové cíle snižování emisí skleníkových plynů. Bude prý na Evropě, nakolik o potřebě snižování emisí a hospodářských aspektech věci přesvědčí rozvojové země.

"Pevně věřím, že Evropská komise bezodkladně - nejpozději do konce tohoto roku - předloží plán reformy dotační politiky tak, aby byly odstraněny takzvané perverzní dotace, které mají značně nepříznivé účinky na životní prostředí a jsou jednoznačně dlouhodobě neudržitelné," uvedl Görres podle tiskové zprávy ministerstva životního prostředí.

GBE je celoevropská organizace, která podporuje užívání tržních nástrojů v politice životního prostředí jak v rámci EU, tak mimo unijní území. Založena byla loni v září v Bruselu, členy jsou politici, zástupci podnikatelského sektoru, nevládní a mezinárodní organizace a zástupci výzkumu. Ministr životního prostředí v demisi Martin Bursík je členem poradního výboru organizace.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí