zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Šumavě vzniknou nová přechodová místa

06.05.2009
Příroda
Na Šumavě vzniknou nová přechodová místa
Dohodu, kterou uzavřeli v Železné Rudě loni v září český ministr životního prostředí Martin Bursík se svým bavorským kolegou Otmarem Bernardem, o otevření nových přechodových míst mezi ČR a Bavorskem na Šumavě, potvrdilo i nové vedení bavorského ministerstva životního prostředí.

Svým podpisem to stvrdili vedoucí úřadu bavorského ministra životního prostředí Wolfgang Lazik a náměstek českého ministra životního prostředí František Pelc a následně i oba ministři – Martin Bursík a Markus Söder. Turisté tak získají ještě letos tři nové možnosti, jak přecházet mezi NP Šumava a NP Bavorský les.

„Cíleně se snažíme otevřít Šumavu veřejnosti v maximální možné míře. Jsem velmi rád, že jsme mohli dohodu uzavřenou loni v září potvrdit a lidé se mohou těšit na nové turistické trasy v šumavské přírodě,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

Obě strany se dohodly na podmínkách, které nebudou znamenat ohrožení cenných společenstev a biotopů vzácných druhů, vyskytujících se v prostoru společné hranice národních parků, která je zároveň státní hranicí mezi Debrníkem a Bučinou.

V úseku Debrník/Ferdinadstahl – Bučina/Buchwald tak budou zřízeny tři přechodové body, ke kterým povedou nově značené turistické cesty:
* Hirschbachschwelle – Poledník/Javoří Pila – hraniční kámen 16/14 – odbočka z červené trasy
* Blaue Säulen/Modrý Sloup – Březník – hraniční kámen 28/8 – odbočka z modré trasy z Březníku
* Siebesteinkopf – Pramen Vltavy – hraniční kámen 7/7 – odbočka z červené trasy od Pramenů Vltavy

První dvě nově zřizované přeshraniční trasy pro pěší budou moci být využívány v období od 15. 7. do 15. 11. běžného roku. Vyloučen bude pouze vstup se psy a jízdními koly, jízda na koni a vjezd jakýchkoliv vozidel.

Turistická trasa Siebensteinkopf/Pramen Vltavy bude otevřena celoročně. Je určena pouze pro pěší turisty. V zimním období nebudou v tomto prostoru zřizovány a udržovány lyžařské běžecké stopy kvůli nezbytné ochraně populace tetřeva hlušce.

Využívání stávajících míst pro přechod státní hranice Ferdinandstahl/Debrník, Gsenet/Prášily a Finsterau/Bučina pro pěší, cyklisty a lyžaře bude možné bez jakéhokoliv časového omezení.

Hraniční chodník zůstane každoročně přístupný v době od 15. 8. do 15. 11., pouze v části mezi Lusen a přechodem Blau – Säule zůstane hraniční chodník otevřený od 15. 7. do 15. 11. Omezení je nutné kvůli ochraně tetřeva hlušce v obou národních parcích.

Přeji příjemný den

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí