zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelená elektrárna na jihu Čech

11.05.2009
Energie
Zelená elektrárna na jihu Čech
Již sedmá fotovoltaická elektrárna společnosti Energy 21 byla spuštěna do zkušebního provozu. S instalovaným výkonem 3,5 megawattu se po úplném dokončení stane momentálně největším solárním parkem v Česku. Pro srovnání: jaderná elektrárna Temelín dosahuje ve stejném ukazateli hodnoty 2000 megawatt.
Dosud primát držela elektrárna v Dívčicích (2,85 megawattu), kterou stejná firma zprovoznila loni v prosinci. Ani Protivín se však na čele dlouho neudrží. Už se připravují několikrát větší solární elektrárny. Vzhledem k výhodným výkupním cenám se totiž výroba elektřiny z alternativních zdrojů (zejména fotovoltaiky) stala dobrým byznysem, který přitahuje stále více investorů.
"Celosvětový meziroční nárůst výroby solárních panelů se po roce 2000 pohybuje ve světě okolo 35 procent, tento průmysl má i do budoucna velké perspektivy Česko nevyjímaje," uvedl nedávno manažer pro strategii Energy 21 Roman Skalický.
Fotovoltaický park v Protivíně buduje od listopadu loňského roku firma CE Solar, dceřiná společnost Energy 21. Na jeho stavbu "padne" téměř osm tisíc solárních panelů a více než 500 kilometrů kabelů.
"Protivínský fotovoltaický park je vybaven solárními panely, které nepotřebují přímý sluneční svit," doplňuje technologické přednosti elektrárny marketingová manažerka společnosti Zuzana Musilová.
Energy 21 již vlastní a provozuje v ČR solární elektrárny v Dívčicích, Jaroslavicích, Hrádku, Bojkovicích, Krkovicích, Velkém Karlově a Protivíně.
Tato energetická skupina, jejímž majoritním akcionářem je nizozemská Natland Investment Group, chystá též projekty vodních, větrných, geotermálních elektráren a elektráren na biomasu. Tyto aktivity však firma směřuje podle ředitele společnosti Tomáše Buzrly spíše do zahraničí.
Největší plány v solární energetice má společnost Meyer, která chce dosáhnout výkonu 70 megawatt. K dalším patří například Europrojekt CB, Energetika Chropyně či Eurocoop Inspecta. Řadu projektů připravuje ČEZ Obnovitelné zdroje.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí