zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Genom krávy rozluštěn

10.05.2009
Zemědělství
GMO
Genom krávy rozluštěn
Vědci přečetli genom krávy. Konkrétně krávy Dominette, příslušnice plemene herefordského skotu. Čtení její kompletní genetické informace zabralo třem stovkám vědců z 25 zemí celých šest let. DNA tura domácího je totiž značně rozsáhlý - obsahuje 22 tisíc genů a tři miliardy párů bází, podobně jako genom lidský.
Krávy tak nyní vstoupily do elitního klubu živočichů, jejichž genom byl rozluštěn. Ze savců se sem řadí člověk, prase, pes, myš, potkan, šimpanz a makak.
Genetiky čekalo několik překvapení - zjistili například, že kráva je na úrovni genů člověku daleko podobnější než hlodavci, přestože ti jsou mu evolučně blíž. "Biologii člověka, podstatu lidských nemocí teď můžeme studovat i na turech domácích," říká profesor Richard Gibbs z Baylor College, který se čtení genomu účastnil.
Znalost kravího genomu bude mít samozřejmě dalekosáhlé důsledky především pro samotný chov skotu. "Když přesně porozumíme úloze jednotlivých genů, můžeme snadno a přirozeně dosáhnout toho, aby dobytek dával více masa či mléka," říká Ross Tellam, jeden z autorů článku v Science.
Nové informace by mohly též pomoci snížit ekologickou zátěž, kterou chov dobytka představuje. Krávy jsou totiž velkoproducentem metanu, jednoho ze skleníkových plynů.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí