zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obama v offroadu

11.05.2009
Obecné
Obama v offroadu

Šrotovné že je státní dotací jednomu vlivnému oboru? Ale jděte, prospěje celé společnosti. V těžkých krizových časech zachrání tisíce pracovních míst a tím zabrání sociálním nepokojům.

Ale hlavně, je to sofistikovaná zelená investice do budoucna: ze silnic zmizí stará, smradlavá, auta s vysokou spotřebou a emisemi. Vystřídají je ekologicky šetrné a moderní vozy 21. století. Takhle plédovali nejdřív manažeři automobilek, než jejich argumenty vzali za své i politici zleva zprava.

K dokonalosti to dotáhl Barack Obama, pro kterého je ekologie jedním z pilířů moderní identity.

Ano, i Amerika už se rozhodla pro šrotovné. Má to ale několik háčků: většina Američanů si totiž dnes raději koupí japonské či evropské auto, než vůz z Detroitu, takže dotace by pomáhala oživit hlavně korejskou, japonskou a německou ekonomiku.

Krachující michiganské automobilky General Motors a Chrysler jsou ale stále velmi vlivné, než aby Kongres něco takového připustil. Z výhradní podpory amerických aut Obama pod tlakem naštěstí rychle vycouval. Těžko si představit očividnější protekcionismus. Dotovat jen francouzské značky si přece nedovolil ani Nicolas Sarkozy.

Jak ale zařídit, aby z toho něco měla i americká automobilová lobby, když mezi úspornými ekovozy neboduje? Podpoříme i hladové offroady a SUV s vysokou spotřebou a emisemi. Pro mnoho lidí patří i v obamovské Americe k životnímu stylu, benzin je po letech zase levný, a když stát ještě přihodí čtyři a půl tisíce dolarů... Proč ne?

Znáte sofistikovanější zelenou investici, než státem dotovaný offroad se spotřebou 12 litrů?

AUTOR: Lenka Zlámalová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/zlamalova

lenka.zlamalova@economia.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí