Ano. Nesmíte si ovšem představit, že rozházením například novin nebo časopisů po nepochozí střešní půdě zabráníte úniku tepla z vašeho domu. Izolace je o to účinnější, čím více obsahuje vzduchových bublin, protože nejlepším izolantem jsou právě vzduchové bublinky. Vzpomeňte si třeba, jak krásně hřeje peří, a je to právě proto, že v té krásně nadýchané hmotě je mnoho vzduchu, který brání přenosu (tedy úniku) tepla ven.
Foukaná celulózová izolace funguje podobně. Papír je rozvlákněn na malá vlákna a obohacen přísadami proti hoření, plísním, hmyzu a hlodavcům. Tato upravená malinká vlákna se pak nafoukají do požadovaného prostoru, kde zapadnou i do nejmenších prostor a protože mezi nimi zůstávají malinké vzduchové bublinky, brání přenosu tepla mnohem efektivněji, než například polystyren nebo dříve oblíbená minerální vata.
Papír samozřejmě hoří, ale není třeba se děsit. Tepelná izolace je již při výrobě opatřena anorganickými přísadami, zpomalujícími hoření. Jedná se o sloučeniny, v jejichž krystalické struktuře jsou mimo jiné molekuly vody a které způsobí, že při zahřátí nad 120°C materiál zvlhne a zpomalí tak proces degradace. Při dlouhodobějším působení přímého plamene se vlivem postupného odhořívání vytváří sklovitá vrstvička, která oheň dále zpomalí.
V praxi to potom znamená, že konstrukce izolované např.Climatizerem Plus odolávají ohni lépe a několikanásobně déle, než konstrukce izolované polystyrenovými deskami nebo izolacemi na bázi skleněných vláken
ZDROJ: www.ciur.cz, kráceno