zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Může papír izolovat?

16.05.2009
Obecné
Energie
Může papír izolovat?

Může vůbec izolace z papíru izolovat?

Ano. Nesmíte si ovšem představit, že rozházením například novin nebo časopisů po nepochozí střešní půdě zabráníte úniku tepla z vašeho domu. Izolace je o to účinnější, čím více obsahuje vzduchových bublin, protože nejlepším izolantem jsou právě vzduchové bublinky. Vzpomeňte si třeba, jak krásně hřeje peří, a je to právě proto, že v té krásně nadýchané hmotě je mnoho vzduchu, který brání přenosu (tedy úniku) tepla ven.

Foukaná celulózová izolace funguje podobně. Papír je rozvlákněn na malá vlákna a obohacen přísadami proti hoření, plísním, hmyzu a hlodavcům. Tato upravená malinká vlákna se pak nafoukají do požadovaného prostoru, kde zapadnou i do nejmenších prostor a protože mezi nimi zůstávají malinké vzduchové bublinky, brání přenosu tepla mnohem efektivněji, než například polystyren nebo dříve oblíbená minerální vata.


Když se to vyrábí z papíru, nemůže to shořet?

Papír samozřejmě hoří, ale není třeba se děsit. Tepelná izolace je již při výrobě opatřena anorganickými přísadami, zpomalujícími hoření. Jedná se o sloučeniny, v jejichž krystalické struktuře jsou mimo jiné molekuly vody a které způsobí, že při zahřátí nad 120°C materiál zvlhne a zpomalí tak proces degradace. Při dlouhodobějším působení přímého plamene se vlivem postupného odhořívání vytváří sklovitá vrstvička, která oheň dále zpomalí.

V praxi to potom znamená, že konstrukce izolované např.Climatizerem Plus odolávají ohni lépe a několikanásobně déle, než konstrukce izolované polystyrenovými deskami nebo izolacemi na bázi skleněných vláken

ZDROJ: www.ciur.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí