zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

11.05.2009
Obecné
Krátce - různé

Ekonomická krize má nepříznivé dopady také na ochranu přírody na Děčínsku. Méně peněz na program péče o krajinu dostane národní park České Švýcarsko a s nižším rozpočtem bude hospodařit i Chráněná krajinná oblast Labské pískovce.

Nejlepší moderní evropskou stavbou byla vyhlášena Opera v Oslu. Architekti se soustředili i na ekologický provoz Opery, což vzhledem k tomu, že jde o největší moderní stavbu v zemi, nebylo jednoduché. Řešení našli nejen ekologické, ale i elegantní: bílá budova je na jižní části pokryta 300 metry čtverečními solárních panelů, které nejen zajišťují vytápění a klimatizaci, ale díky barevnému kontrastu dodávají stavbě švih.

Koryto a břehy řeky Berounky vyčistila v sobotu stovka dobrovolníků při čtvrtém ročníku tradičního čištění řeky. Čistil se úsek od Zvíkovce do Roztok na Křivoklátsku. Dobrovolníci sesbírali 12 kubíků odpadu, tedy asi čtyři plné kontejnery. Našli zejména pet lahve, kusy igelitu a polystyrenu, ale i několik bot, dětský pekáč na sníh, židle a zbytky venkovního záchodu. Poprvé akci nepořádal Středočeský kraj, ale Obecně prospěšná společnost Rakovnicko, obce na Křivoklátsku a CHKO Křivoklátsko.

Generální ředitelství Evropské komise pro zemědělství a rozvoj venkova zve všechny studenty designu a umění z 27 členských států EU, aby se zapojili do soutěže o celoevropské logo pro výrobky ekologického zemědělství. V červenci 2010 bude vítězné logo zavedeno jako oficiální logo pro bioprodukty v rámci celé Evropské unie.

Evropský parlament schválil návrh na urychlení nízko-uhlíkové ekonomiky. Ekologické požadavky byly doposud omezeny na výrobky jako jsou kotle, ohřívače vody, počítače, televize nebo průmyslové ventilátory, nyní jsou požadavky rozšířené na všechny energetické produkty. Tento návrh je dalším krokem k vytvoření 'nízkouhlíkové' budoucnosti, jejímž základem je více ekologických inovací. Rozhodnutí otevře nové obchodní příležitosti, zejména pro malé a střední podniky.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí