zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ZÁHADA: Příroda přetočila plameňákům v zoo biologické hodiny

16.05.2009
Příroda
ZÁHADA: Příroda přetočila plameňákům v zoo biologické hodiny

Přestože obvykle začínají plameňáci snášet vejce začátkem května, letos už jsou ptáci na světě.

“Plameňáci snáší jedno vejce, na kterém sedí okolo třiceti dní, než se vylíhne mládě. Hnízdit přitom začínají obvykle začátkem května,“ říká zoolog jihlavské zoo Aleš Toman. Jenomže právě v Jihlavě letos plameňáci postavili veškeré teorie na hlavu.

Vejce snesli už v dubnu a přesně na prvního máje přišel na svět první letošní pták. “Teď už jich máme pět, další se mají vylíhnout každým dnem,“ dodává Toman.

Co neobvykle brzký nástup mateřských pudů u jihlavských plameňáků probudilo, přitom zůstává záhadou. “Zřejmě to bylo neobvyklé počasí, ale i to dokáže hnízdění uspíšit obvykle tak o týden, maximálně dva. Měsíc je opravdu neobvykle dlouhá doba,“ tvrdí Toman.

V jiných zahradách přitom nic podobného jako v Jihlavě nezaznamenali. “Byl jsem před pár dny v pražské zoo a tam plameňáci ještě nehnízdili. A podobné zprávy mám i z jiných zahrad,“ tvrdí Toman.

Malým plameňákům v jihlavské zoo ale brzký příchod na svět nijak neublížil. Naopak, mají se čile k světu a těší se na zbylé sourozence, kteří přijdou na svět co nevidět.

Zdroj: http://tn.nova.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí