zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Eco Driving, téma, o kterém se hovoří

24.05.2009
Energie
Eco Driving, téma, o kterém se hovoří
Při hledání úspor se stále více skloňuje termín "Eco driving".
Nejedná se o žádné hodnoty emisí, jde o ekonomickou a bezpečnou jízdu, economical driving, nikoli ekologickou. Tato disciplína začíná být nyní i v České republice tématem aktuálním.

Co Eco driving přináší? Především úsporu paliva (až 30 %), zvýšení průměrné rychlosti a v neposlední řadě snížení emisí z výfukových zplodin, a snížení opotřebení vozidla. Už samotný rizikový management, je-li správně a důsledně aplikován, přináší úsporu paliva, Eco driving pak další dodatečnou úsporu. K tomu je hlavním smyslem Eco drivingu zvládnutí předvídavé a ohleduplné jízdy. Méně stresu za volantem znamená nižší riziko chyby řidiče (s patřičnými důsledky nehody) a větší psychickou pohodu zaměstnanců, jejichž práce většinou nespočívá pouze v řízení vozidla, ale především v dalších činnostech, které firmě přinášejí požadovaný obrat a zisk.

OD TEORIE JE DALEKO K PRAXI

Eco driving je na rozdíl od jiných opatření prevence škod naprosto individuální záležitostí. Jeho princip spočívá v tom, že se na základě technických dat vozidla připraví analýza potenciální úspory paliva a ostatních aspektů Eco drivingu. S řidičem je nutno absolvovat zkušební jízdu (minimálně půl dne), aby se zachytily jeho návyky a zlozvyky. Získaný základ přispěje k vytvoření programu změn, který je určen pouze pro něho. Po osvojení nových návyků následuje kontrola, zda změny ve stylu jízdy prověřovaného řidiče souhlasí s doporučeními. Jedná se tedy o vcelku složitý proces a je na místě využít specialisty a nespoléhat na vlastní aplikaci získané teorie. To nefunguje.

ŠOFÉR POD "PŘÍMÝM" DOHLEDEM

Jinde v Evropě jezdí instruktor s řidičem v jeho voze. Má to jeden zásadní důvod: V momentě, kdy jede řidič v jiném vozidle, snaží se chovat správně (podle svého nejlepšího vědomí a svědomí) a nechová se "automaticky", nehledě na to, že vozidlo nezná a musí si na něj zvyknout. Ve svém autě po chvíli - zhruba po čtvrt hodině, během které se snaží před instruktorem chovat "správně" - sklouzne ke svým stereotypům a instruktor má lepší možnost odhalit chyby. Také řidič má možnost si nové návyky v "domácím" prostředí lépe osvojit. Naučené návyky ve výcvikovém voze pak v automobilu, který běžně používá, jaksi ztrácí "souvislost".
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí