zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologická olympiáda boří mýty o ochraně přírody

19.05.2009
Obecné
Ekologická olympiáda boří mýty o ochraně přírody

Hradce u Vrábče - Není to jen poznávání brouků a zaškrtání odpovědí v testu. Naopak. Ekologická olympiáda vyžaduje od středoškoláku dobré znalosti a hlavně širší rozhled v oblasti přírody a životního prostředí.

Letos si například zahrají na zpracovatele procesu EIA a budou posuzovat vliv investorské stavby na životní prostředí.

Jedenáct tříčlenných družstev – výherců krajských kol olympiády – se ve čtvrtek sjelo na celostátní kolo do Hradců u Vrábče nedaleko Českých Budějovic a dva dny zde budou řešit celou řadu úkolů.

„Součástí soutěžního dne je teoretický test, stezka s jedenácti stanovišti a večer obhajoba praktického úkolu,“ popsala jedna z organizátorek olympiády, Jarmila Ichová z českobudějovického Gymnázia Jírovcova.

Extremismus
„Na soutěžní stezce jsou nejen poznávačky lebek a brouků, ale otázky se týkají hlavně vztahů a souvislostí v přírodě,“ upřesnila Ichová a dodala, že úkoly pomáhali připravit odborníci a doktorandi z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Letošním tématem již 14. ročníku ekologické olympiády je účelná ochrana přírody a extremismus. „Část otázek směřuje i na mýty ohledně ochrany přírody, které jsou mezi lidmi rozšířeny, ale nejsou vědecky podloženy,“ zdůraznila Ichová.

Studenti se tak musí popasovat například s jadernou energetikou, ozónovou dírou, geneticky modifikovanými organismy nebo škůdci rostlin, například tolik diskutovaným kůrovcem.

Večer je pak čeká praktický úkol, v němž budou muset posoudit vliv investorského záměru na životní prostředí podle tzv. procesu EIA.

Hlavním organizátorem národního kola ekologické olympiády je Český svaz ochránců přírody. Záštitu nad akcí převzal jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí