zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energie výhradně z obnovitelných zdrojů

19.05.2009
Energie
Energie výhradně z obnovitelných zdrojů
Přdstavte si město a veškerý odpad se přeměňuje v energii. Takové město za pomoci společnosti GE právě vyrůstá v poušti Abu Dhabi.

V arabštině Masdar znamená zdroj. Energetické potřeby města Masdar budou ze 100 % uspokojovány výhradně obnovitelnými zdroji. Město nebude produkovat žádné emise ani odpad. Spotřeba vody klesne o více než polovinu. Ve výsledku tak dojde k 75% snížení energetických potřeb města. Jak toho Masdar docílí? Bude využívat zdroje, které má přirozeně k dispozici. Energie ze slunce bude zpracovávána pomocí fotovoltaických článků. Vítr bude využíván větrnými elektrárnami. Pasivní domy budou maximálně úsporně nakládat s energií. Masdar je unikátním projektem právě proto, že všechny tyto zdroje integruje do jednoho celku - propojeného ekosystému. Všechny nejmodernější technologie budou sloužit k absolutnímu využití obnovitelné energie a efektivní spotřebě v rámci mikroprostředí města. V době masivního nárůstu městských populací, kritického stavu životního prostředí a energetické náročnosti městských aglomerací nabízí projekt zcela jasnou odpověď, že tyto problémy lze řešit.

"Růst populace je jedním z největších problémů, před jakými kdy lidstvo stálo. Podle Střediska pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) - jedné z nejvýznamnějších mezinárodních výzkumných institucí sídlících ve Washingtonu (a institucí, s níž v Evropě GE úzce spolupracovala) - dosáhne do roku 2025 světová populace 7,9 miliard lidí. Plné 3,9 miliardy (téměř 60 %) budou žít ve městech. Podle názoru tohoto washingtonského centra budou nabývat na významu nová architektonická řešení založená na využívání alternativních a obnovitelných zdrojů energie, neboť obří města, jež rostou po celém světě, budou nucena využívat efektivně energetické zdroje, které se nacházejí v jejich okolí. Masdar City je takovou předzvěstí udržitelných metropolí 21. století. Toto město, které bylo vybudováno v poušti, využívá těch nejmodernějších technologií a jde o vůbec první metropoli, která se může pochlubit nulovou uhlíkovou stopou a neprodukuje prakticky žádný odpad - a je bez aut. Společnost General Electric se rozhodla zřídit v Masdar City své první centrum Ecomagination na světě zejména proto, aby bylo možné využít nových technologií osvědčených při výstavbě tohoto města, i příležitostí, které se nabízejí. Technologie v oblasti ekologicky šetrné infrastruktury, jež budou vyvinuty v rámci výstavby města, pomohou klientům řešit jejich konkrétní požadavky a výrazně pomohou rozvoji trvale udržitelné globální ekonomiky," prohlásil regionální manažer General Electric pro střední Evropu, Leslaw Kuzaj.

GE bude zásobovat Masdar svými nejmodernějšími technologiemi, například ekologickými turbínami Jenbacher. Ty pohánějí i libereckou TipSport Arenu. Ecomagination centrum GE bude v Masdaru vystaveno na 4 tis. m2 a zaměří se na vývoj, aplikaci a prodej inovativních řešení pro využívání obnovitelných zdrojů energie a zajištění udržitelného rozvoje celého regionu. Masdaru se tak již dnes přezdívá Silicon Valley Středního východu. Stává se totiž opravdovým myšlenkovým a inovačním centrem světa.

Iniciativa Masdar dokazuje, že města budoucnosti jsou schopna plnit ty nejnáročnější ekologické požadavky, energetickou bezpečnost, klimatické změny a udržitelný rozvoj. Masdar se stává laboratoří budoucnosti. Jeho obyvatelé budou žít v nejvyšším komfortu a současně zanechávat minimální ekologickou stopu. Masdar bude příkladem pro budoucí rozvoj měst a ukázkou možností naší doby. Právě proto se společnost GE stala partnerem tohoto projektu - věří, že je toto prvním krůčkem do nové éry naší civilizace a chce být její plnohodnotnou součástí. Video - www.ge.com
Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí