zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soběstačné budovy

20.05.2009
Energie
Soběstačné budovy
Firma Johnson Controls pomáhá stavět administrativní budovu s energeticky soběstačným vytápěním a nulovým odběrem ze sítě. Průkopnický HVAC systém přispívá k nulovým emisím oxidu uhličitého.

Společnost Johnson Controls navrhla a instalovala unikátní HVAC systém a jeho řízení pro nové ústředí firmy Integrated Design Associates (IDeAs). Toto inovativní řešení na bázi tepelného čerpadla umožní energeticky soběstačné vytápění a rovněž přispěje k tomu, že dům nebude zatěžovat životní prostředí emisemi oxidu uhličitého.

Rekonstruovaná budova, která dříve sloužila jako pobočka banky, nebude ze sítě odebírat žádnou elektrickou energii.

Tepelné čerpadlo

Efektivní tepelné čerpadlo zajišťuje oběh buď teplé, nebo studené vody betonovou podlahou, čímž podle ročního období dochází k sálavému vytápění nebo ochlazování. Solární panely na střeše zajišťují elektřinu pro všechny systémy a zařízení v budově. "Tepelné čerpadlo funguje od poloviny srpna a během veder se nám postaralo o chladné a příjemné pracovní prostředí," uvedl David Kaneda, ředitel IDeAs. "Tento energeticky účinný systém nám pomůže dosáhnout náš cíl: energetickou soběstačnost."

Úsporné osvětlení

K dalšímu snížení spotřeby elektřiny využívá dům střešní světlíky v kombinaci s energeticky účinným osvětlením, doplněné vysoce účinnými okny.

Za slunečného kalifornského dne vypnou senzory většinu osvětlení budovy, aby se snížila energetická spotřeba.

"Tento projekt je zářným příkladem toho, co je možné, když se používají řešení a technologie dneška ke stavbě budov, které skutečně nastavují standard energetické účinnosti," uvedl Clay Nesler, viceprezident pro globální energii a udržitelný rozvoj u firmy Johnson Controls.

Návratnost

Kanedova firma pomáhá architektům navrhovat energeticky účinnější budovy. U své nové budovy tedy šla sama příkladem. "Všechny použité technologie jsou dnes běžně dostupné," líčí Kaneda.

"Jistě, některé jsou zpočátku dražší, ovšem z dlouhodobého hlediska se tyto inovace zaplatí díky podstatným úsporám elektrické energie. A samozřejmě minimalizovat následky na životní prostředí je jen správné."
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí