zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na jezu ve Zlaté Koruně vzniká malá vodní elektrárna

20.05.2009
Voda
Energie
Na jezu ve Zlaté Koruně vzniká malá vodní elektrárna

Zlatá Koruna - Ráz krajiny nebude kazit šedivý objekt nevalného vzhledu.

Nová vodní elektrárna roste na jezu u Zlaté Koruny. Plně funkční by měla být na jaře příštího roku.

„Vodní elektrárna se zde plánovala více než deset let. Konečně se tedy přistoupilo k realizaci,“ řekl starosta Zlaté Koruny Milan Štindl. „Původně ji mělo v plánu Povodí Vltavy, následně soukromý investor,“ dodal.

Soukromým investorem se stal Augustin Veis, který již jednu vodní elektrárnu na Českokrumlovsku vlastní. Nachází se na jezu Kovář na Malši v Mostcích u Kaplice.

„Majitelem je děda, ale dělá to v podstatě celá naše rodina. Malou elektrárnu u Kaplice si děda postavil ještě před revolucí. Napsalo se to tedy na něj, protože to má již nějakou svoji historii. Je to takový rodinný podnik,“ řekl vnuk majitele Ondřej Kouba.

Podle jeho slov se počítá se spuštěním zhruba v březnu roku 2010. „Budeme na tom nyní pracovat celý rok, snad se to podaří stihnout. Záleží, jak rychlá bude kolaudace,“ řekl Kouba.

Postavit si ale vodní elektrárnu, i poměrně malou, není samozřejmě nic jednoduchého. Hlavní jsou peníze. Takový projekt se pohybuje v řadách deseti milionů korun.

„Když má firma hodně peněz, tak si v klidu podobnou elektrárnu zainvestuje, protože ví, že se peníze za deset patnáct let vrátí. My jsme si samozřejmě museli vzít půjčku,“ řekl Kouba.

Jak ale sám potvrdil, v dnešní době finanční krize není úplně nejjednodušší si půjčit tolik peněz.

„Museli jsme prodat i nějakou movitost, abychom dali dohromady alespoň hodně malý kapitál. Aby nám vlastně banka vůbec půjčila. Nebylo to jednoduché,“ popsal vnuk majitele.

Nikdo se nemusí bát, že by na řece vyrostl ohavný šedivý objekt. „Máme to domluvené a vymyšlené, aby elektrárna nijak nekazila ráz místa. Bude mít šikmou střechu s taškami. Žádný betonový objekt,“ dodal Kouba.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí