zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko bude mít most pro medvědy

21.05.2009
Příroda
Česko bude mít most pro medvědy

Do Česka budou bezpečně chodit slovenští medvědi a vlci. Dostanou svůj most za stovky milionů

Česko bude mít svoji první medvědí dálnici. Dlouhá bude sice jen pár metrů, v šířce si s ní ale žádná jiná cesta nezadá. Ministerstva dopravy a životního prostředí se dokonce kvůli jedinečnému přechodu pro zvířata více než rok přou. Pokud zvítězí ochránci přírody, cesta bude široká osmdesát metrů.

Žádný podobný most přes silnici dosud v Česku nestojí. Vyrůst má nedaleko Mostů u Jablůnkova na hranicích Česka a Slovenska, překlene hlavní tah na hranice. "Z hlediska migrace zvířat je tato oblast vedena jako zóna jedna. Čili mimořádně významná," popsal náměstek ministra životního prostředí (MŽP) František Pelc.

I když medvědi v hojnějším počtu v oblasti trvale nežijí, obří přechod má zajistit, aby mohli chodit do českých lesů. S nimi i vlci či rysové.

Jenže původní návrh na čtyřicet metrů široký přechod je podle MŽP příliš skromný.

Cena by se ale z původních 250 milionů korun vyšplhala na více než 400 milionů. Kvůli neshodám dokonce včera vyrazili zástupci ministerstev na tříproudý úsek silnice, kde má přechod vyrůst. Na místě se dohodli, že čtyřicet metrů je málo a postavit osmdesát technicky nepůjde.

"Budeme hledat kompromis. Do šesti týdnů by měli experti navrhnout nový rozměr," popsal mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Až přechod vznikne, porostou na něm traviny a keře, aby zvířata měla pocit, že jsou stále v přírodě. Kolik z nich po mostě půjde, budou pozorovat ochranáři, není ani vyloučeno, že medvědy a vlky spočítá čidlo. Menších přechodů je v Česku jen několik. Ministerstvo životního prostředí má kvůli tomu nakreslenou i speciální mapu. V příštích letech by mělo pro zvířata vyrůst až několik tisícovek přechodů.

AUTOR: Petr Weikert
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí