zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelené kanceláře

21.05.2009
Energie
Zelené kanceláře
Pojem inteligentní budova se stále častěji dostává mezi kritéria firem, které hledají nová sídla. Jde o stavby, jež nabízejí moderní pracoviště a zároveň šetří náklady na energii. V době hospodářského útlumu může mít tento postoj i ekonomický přínos - kdo má na dražší ekologicky přijatelnou budovu, je dostatečně silný, a proto i vhodný jako obchodní partner.
Jako příklad inteligentní budovy může sloužit Commerzbank ve Frankfurtu nad Mohanem od světově proslulého architekta Normana Fostera nebo Dubai Towers od Wernera Sobeka. V Česku chystá nový ekologicky přijatelný projekt Main Point společnost PSJ Invest.

Main Point zchladí Vltava

Žádné ostré úhly, ale zaoblený plášť desetipodlažní kancelářské budovy Main Point Karlin navrhl architektonický ateliér DaM proto, aby všechny kanceláře měly dostatek prostoru i přirozeného světla.
"Atrium uvnitř objektu vymezuje využitelný prostor tak, že všechny kanceláře přiléhají k plášti budovy a přitom nejsou hlubší než pět a půl metru. Mají proto přirozené osvětlení," vysvětluje Martin Jaroš, šéf developerské společnosti PSJ Invest.
K minimální tepelné náročnosti objektu přispívají profily trojúhelníkového průřezu vedle úzkých oken. Ráno pomáhají teplo akumulovat, přes poledne stíní, k večeru pomáhají vytápět budovu. Její chlazení nemají zajišťovat aparatury s chemickými prostředky, ale vltavská voda, která má proudit přímo pod objektem. Stavbu za miliardu korun chce společnost PSJ Invest zahájit ještě letos.

Zeleni fandí ČSOB i Olympus

Main Point není první ekologicky přijatelnou budovou. Vzduch odebíraný nad hladinou Vltavy ochlazuje například také objekt Danube House vedle Hlávkova mostu v Praze.
Pověst inteligentní kancelářské budovy získalo i nové sídlo ČSOB v Radlicích a nejnověji sídlo firmy Olympus v Přerově.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí