zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropskou směrnici o elektroodpadech nedodrží žádný stát unie

21.05.2009
Odpady
Evropskou směrnici o elektroodpadech nedodrží žádný stát unie

Připravovanou evropskou směrnici o elektroodpadech, která především určuje minimální kvóty pro sběr a recyklaci elektroodpadu, nedokáže žádný stát EU dodržet. Mediafaxu to v úterý řekl generální sekretář evropské asociace sdružující firmy sbírající elektroodpad Pascal Leroy.

Stěžejním bodem navrhované směrnice je změna cíle sběru elektroodpadu. Členské státy Evropské unie mají v současné době za úkol sbírat alespoň čtyři kilogramy elektroodpadu na osobu za rok. Nová evropská legislativa dává každému členskému státu za úkol vybrat 65 procentech z hmotnosti spotřebičů prodaných v předchozích dvou letech.

"V nejbližších letech není cíl 65 procent dosažitelný pro žádný členský stát," uvedl Leroy s tím, že nejprve musí všichni výrobci také začít vysloužilé elektrospotřebič, akumulátory a další elektroodpad zpátky odebírat.

S Leroyem souhlasí i ředitelka odboru odpadů ministerstva životního prostředí Zdeňka Bubeníková. Podle jejích slov ministerstvo v současné době připravilo plán na zvýšení sběru elektroodpadu. V roce 2016 by měla Česká republika dosáhnout 45 procent zpětného odběru elektrospotřebičů. "Dojde k zahuštění sběrných míst. Tím bude v roce 2016 naplněna kvóta 45 procent," uvedla Bubeníková. Zároveň uvedla, že Česká republika bude žádat o překlenovací období, pokud by se jednalo o schválení směrnice v současné podobě. "Předpokládám však, že se o celé legislativě bude ještě diskutovat. Zatím žádný jiný návrh nepadl," dodala.

Elektroodpad je nejrychleji rostoucím druhem odpadu. V současné době ho Evropa vyprodukuje osm milionů tun, v roce 2020 to bude 11 milionů tun. V zemích Evropské unie se k recyklaci dostane asi čtvrtina elektrozařízení, zbytek končí v popelnicích, spalovnách a skládkách. Nejlepších výsledků v recyklaci elektroodpadu dosahují skandinávské státy, kde se sbírá kolem 15 kg elektroodpadu na osobu a rok. Každý Čech v loňském roce průměrně odevzdal na sběrná místa asi 4 kilogramy elektroodpadu, podle prognóz by to letos mělo být o 1,2 kilogramu více.

http://www.epravo.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí