zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Těžařům se mění pravidla pro nakládání s těžebním odpadem

28.05.2009
Odpady
Geologie
Těžařům se mění pravidla pro nakládání s těžebním odpadem

Těžařským firmám se mění pravidla pro nakládání s těžebním odpadem. Budou ho muset ukládat tak, aby neohrožovaly životní prostředí i lidské zdraví. Vyplývá to z nového zákona o nakládání s těžebním odpadem, který dnes podepsal prezident republiky Václav Klaus.

Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana zákon převádí do českého právního řádu ustanovení příslušných evropských směrnic. Zákon se ovšem nevztahuje mimo jiné na odpady vzniklé při těžbě radioaktivních nerostů, tedy třeba uranových rud.

Provozovatelé úložných míst budou muset například vypracovat plány pro nakládání s odpady. O jejich schválení budou žádat Český báňský úřad, při těžbě rašeliny to bude ministerstvo zemědělství. Účastníky řízení budou i obce, v jejichž území se úložiště nachází. Říman již dříve odhadl, že každou těžební organizaci přijdou nové povinnosti jednorázově na 100 000 korun.

Zákon počítá s tím, že jako součást technologického celku mohou fungovat odkaliště, která budou v průběhu těžby a úpravy nerostů pravidelně odtěžována. Na tato odkaliště a odvaly se nová úprava podle návrhu ministerstva průmyslu a obchodu vztahovat nemá.

Úložiště odpadu budou muset být ohrazena a zabezpečena proti neoprávněnému vstupu. Zákon zakazuje do nich ukládat jiné odpady než ty, které budou uvedeny v plánu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí