zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nové knihy - Porobená planeta

07.06.2009
Obecné
Nové knihy - Porobená planeta
Bedřich Moldan sčítá škody a přemýšlí o možné nápravě.

Ačkoli se ke stavu planety a změnám klimatu vyjadřuje leckdo včetně prezidenta, u Bedřicha Moldana se nemusíme bát povrchnosti, neznalosti ani snahy lovit politické body.
Poprvé na sebe upozornil v sedmdesátých letech jako jeden z autorů "tajné" Zprávy o stavu životního prostředí, pokračoval jako ministr životního prostředí polistopadové vlády, někdejší předseda Komise pro udržitelný rozvoj OSN a dodnes jako ředitel Centra pro otázky životního prostředí a profesor Univerzity Karlovy i jako senátor.
Svou faktograficky bohatou knihu začíná pohledem do minulosti, do doby, kdy na planetární scénu vstoupil člověk.
Země zažíla tři "velké třesky". Prvním byla paleolitická revoluce před 200 až 150 tisíci lety, kdy se v Africe objevil Homo sapiens sapiens. Po ní přišla neolitická revoluce, přechod od lovu a sběru k zemědělství.
Třetí zvrat rovná se revoluce průmyslová, počátek antropocénu, období, kdy se rozhodující přírodní silou vedle zemětřesení a sopek stali lidé (jeho start se symbolicky datuje rokem 1784, kdy James Watt vynalezl parní stroj).

Jednotlivci i vlády
Klíčovým rysem je ekonomický a populační rozvoj, stav planety a změny klimatu totiž souvisejí s objemem HDP, s globalizací, obchodem a technologiemi. Moldan fakta o stavu vod, ovzduší i lesů, o vymírání druhů konfrontuje s myšlenkou udržitelného rozvoje.
To vše úzce souvisí se sférou sociální a politickou a autor probírá i možné reakce společnosti. Ty mají různou podobu, připomíná, od postojů jednotlivců přes rozhodování veřejné správy a vedení firem, inovační technologie, ale i postup globálních institucí, z nichž nejdůležitější je OSN a Světový fond přírody. Podmínkou účinné ochrany životního prostředí je však podpora veřejnosti. A ta naštěstí roste.

Vše změnila krize
Poslední kapitola představuje výhled do budoucna. Sám Moldan ale upozorňuje, že knihu dopsal v době, kdy se teprve rodila finanční krize, a tak je nutné prognózy pojímat s rezervou.
"Svět se nám mění před očima a nelze odhadnout, v jakém směru a jak hluboké a trvalé budou změny dosavadních vývojových trendů," připouští. Na křtu knihy navíc zmínil, že situace je i bez krize horší, než se vědci domnívali. Změny pokračují rychleji, než varovala poslední zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu. "Ledovce v Andách a Himálajích tají mnohem rychleji, než kdokoli očekával. Miliardě lidí tak hrozí, že bude bez vody," uvedl.
"Lidé se chovají jako majitelé Země a ve skutečnosti jimi jsou, s vlastnickými právy ale i povinnostmi, které z toho plynou. Záleží na nás, zda se dokážeme chovat jako zodpovědní a dobří páni," apeluje Moldan v knize. Necháme se přesvědčit, nebo budeme naslouchat prezidentovi Václavu Klausovi a jeho knize Modrá, nikoli zelená planeta?

AUTOR: Eva Bobůrková

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí