zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jeskyňáři objevili v Býčí skále novou chodbu s vodopádem

02.06.2009
Geologie
Jeskyňáři objevili v Býčí skále novou chodbu s vodopádem
Speleologové objevili v Býčí skále v Moravském krasu 200 metrů dlouhou chodbu. Je bohatě zdobená krápníky, nachází se v ní jezírka i čtyřmetrový vodopád. Největší kuriozitou je to, že nová jeskyně leží v místech, kolem nichž bez povšimnutí chodily po staletí zástupy lidí, uvedl pro ČTK archeolog Martin Golec, který je jedním z objevitelů jeskyně.


Býčí skála byla mezi osmým a pátým stoletím před naším letopočtem významným kultovním místem. V její vstupní části, takzvané předsíni, našel badatel Jindřich Wankel (1821-1897) ostatky 40 lidí z tohoto období s četnými cennostmi.


Po nálezu vznikla legenda o tom, že v ní byl pohřben velmož. Jeskyně dostala jméno po sošce býčka, kterou Wankel objevil. Za druhé světové války vytvořili nacisté v předsíni továrnu.

V tomto sále je ve výšce tří metrů vstup do menší boční chodby. Nikdo mu nevěnoval pozornost. Teprve v uplynulých týdnech při jeho průzkumu a odkopání usazenin se podařilo proniknout do zcela nových prostor. Zatím je z nich prozkoumána jen část.

Nově objevené prostory by mohly být podle speleologů propojkou mezi jeskyní Býčí skála a nedalekou Barovou jeskyní, kterou se podzemní badatelé marně snaží najít přibližně 60 let.

„Možná jen hledali na špatném místě. Zapomněli na to, že pod svícnem je největší tma," uvedl Golec. Připomněl, že chodby Býčí skály tvoří podzemní koryto Jedovnického potoka. Jeskyně je součástí 14 kilometrů dlouhého systému nazvaného Rudické propadání, který patří k nejdelším v Moravském krasu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí