zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kyselejší voda v oceánech může ohrozit řadu živočichů

02.06.2009
Voda
Ovzduší
Příroda
Kyselejší voda v oceánech může ohrozit řadu živočichů

Klimatické změny mohou za to, že je voda v oceánech kyselejší. To by mohlo mít za následek ohrožení existence řady živočišných druhů tam žijících, od škeblí po korály.

Takové změny složení mořské vody by mohlo být nezvratné, a to po celá tisíciletí, píše s odvoláním na výzvu akademiků ze sedmdesátky zemí agentura Reuters.

Společné prohlášení adresovali představitelé 70 národních akademických pracovišť vládním delegacím, které mají jednat od pondělí až do 12. června v německém Bonnu o klimatu.

Dokument vyzývá vlády, aby se výrazněji zasadily v postupu proti ohrožení světových oceánů, až budou připravovat novou mezinárodní úmluvu pro nadcházející prosincovou klimatickou konferenci OSN v dánské Kodani.

Akademici upozorňují, že vzrůstající objem emisí kysličníku uhličitého jako hlavního skleníkového plynu, jenž je následkem lidského spalování fosilních paliv, je absorbován právě oceány. To má za následek stále nepříznivější životní podmínky v mořích a ztěžuje to mořským živočichům výstavbu jejich tělesných obranných systémů.

Takové změny vedou k narušení chemického složení oceánů a "mají negativní dopad na řadu mořských organismů, jako jsou korály a korýši, protože jim brání v růstu jejich koster, krunýřů a dalších pevných tělesných struktur.

Podle vědců by mohlo dojít ke skutečné podmořské katastrofě, která by ohrozila potravinovou bezpečnost světa a poškodila by i místní ekonomiky.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí