zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslední část úseku dálnice D11 je černou stavbou

03.06.2009
EIA
Poslední část úseku dálnice D11 je černou stavbou

Městský soud v Praze zrušil stavební povolení

Část provozovaného úseku dálnice D1105 v úseku Osičky – Libišany se od konce května stala černou stavbou a Ministerstvo dopravy by tak mělo zahájit řízení o jejím odstranění. Městský soud v Praze totiž podle zjištění Dětí Země uznal žalobu jednoho z místních občanů z jara roku 2006 a zrušil stavební povolení. V rozsudku se uvádí, že tehdejší ministr dopravy Šimonovský při zamítnutí rozkladu odvolatele porušil jeho právo se vyjádřit k podkladům a navíc nevycházel ze skutečného stavu věci.

„Ministerstvu se opět nevyplatila arogance vůči účastníkům stavebních řízení, neboť z vlastních zkušeností víme, že námitky občanů a jejich sdružení se až na výjimky zamítají,“ komentuje situaci Miroslav Patrik z Dětí Země, které s ministerstvem nyní vedou šest soudních sporů o stavební povolení pro dálnici D8.

Soud v rozsudku uznal, že v územním řízení nelze ještě přesně znát výškové a šířkové údaje D1105 a že tedy námitka místního majitele pozemků o sdělení, jaké jsou možnosti snížit její násyp byla oprávněná, a stejně tak i to, když mu bylo odmítnuto se vyjádřit k tvrzení Ředitelství silnic a dálnic ČR, že takové možnosti nejsou.

„Rozsudek je cenný hlavně v tom, že podle soudu žádné procesní chyby úředníků se nepromíjejí, neboť jde o závažné porušení základních práv účastníků řízení,“ vysvětluje Patrik a dodává, že Děti Země letos buď samy či jako účastníci vyhrály již šest soudních sporů o různé dopravní stavby, ale prohrály jen jeden.

Dalším velkým sporem státu s občany na dálnici D1105 je o způsobu náhrady za soukromé pozemky, které procházejí napříč dálnicí u Plačic. Stát zatím ani hrozbami a ani jinými způsoby tyto pozemky legálně nezískal. Dokonce neuspěl ani při vyvlastňovacím řízení od března 2003 do ledna 2005, kdy hradecký magistrát musel návrh ŘSD ČR na vyvlastnění 64/67 podílů pozemku zamítnout, neboť nebyly splněny všechny podmínky.

Zdroj: TZ Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí