zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

03.06.2009
Obecné
Krátce - různé

Tématem letošního ročníku fotosoutěže Voda 2009 byla „Voda v technologickém procesu“. Vyhlásilo ji při příležitosti konání 15. mezinárodní vodohospodářské výstavy Vodovody-Kanalizace Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) ve spolupráci se společnosti VOD-KA, a.s.
První místo získal Petr Kavalír za snímek ČOV Třemošnice, druhé místo si odváží Zdeněk Prokop za fotku ČOV Brno-Modřice 1 a třetí obdržel Jiří Ježek za snímek Návrat do přírody (ČOV Piešťany). Hodnoceno bylo celkem 55 snímků do 14 autorů, které posuzovala pětičlenná odborná porota. Všechny snímky, které splnily zadání fotosoutěže, mohou zájemci vidět během veletrhu v pavilonu C nebo v internetové galerii na stránkách www.sovak.cz nebo na www.vodka.cz.

The Bush hotel se stal prvním hotelem v Irsku, který byl oceněn ekologickou květinou určenou hotelům, které splňují přísná ekologická kritéria. Jedná se o 84 specifických požadavků, mimo jiné v oblasti energetiky a vodního a odpadového hospodářství. Implementací environmentálního managementu a inovacemi se kromě jiného hotelu The Bush podařilo snížit produkci odpadu o 75 %, o 15 % snížil spotřebu vody a o 8 % spotřebu elektřiny. Téměř všechno hotelové osvětlení zajišťují žárovky s nízkou energetickou spotřebou a tradiční posunovací okna byla citlivě nahrazena dvojitými glazovanými. Majitel hotelu The Bush Joe Dolan komentuje udělení takto: "Vždy bylo naším cílem vytvořit hotel, který bude mimořádně šetrný k životnímu prostředí. Tato cena je pro nás znamením, že jdeme správným směrem."

Velkým letošním trendem, který proniká i do hotelové kosmetiky, je ekologie. V současnosti existují dvě hlavní certifikace pro ekologické produkty - Ekolabel a Ekocert. Získají ji pouze ty firmy, jejichž produkt má 100% přírodní původ. Produkty musí být kontrolované speciálními administrativními orgány, které ověřují, zda většina ze složek produktu pochází z biologického hospodářství. Certifikační proces je nesmírně náročný, neboť firma musí být v souladu s požadavky ve všech stupních výroby včetně obsahu, nádoby či výrobny. Ekologicky čisté produkty jsou vhodné zejména do čtyř a pětihvězdičkových hotelů. Společnost Aficom získala tuto certifikaci minulý rok.

Středočeské vodárny pořádají v rámci mezinárodního dne životního prostředí Den otevřených dveří, který se v pátek 5. června uskuteční od 8 do 18 hodin v areálu sídla společnosti v ulici U Vodojemu v Rozdělově.
Lidé mohou také navštívit čističku odpadních vod ve Vrapicích. Návštěvníci si budou moci nechat otestovat vzorky přinesené vody, z nichž pracovníci zjistí koncentraci dusičnanů.

Mezi Mezibořím a Litvínovem by mohla vzniknout přečerpávací vodní elektrárna. Záměr vybudovat v turisticky vyhledávané lokalitě Šumný důl přečerpávací elektrárnu za 30 miliard korun předložila městu Meziboří a okolním obcím soukromá společnost. Podle zástupců firmy by Meziboří z projektu mohlo získat minimálně sedm milionů korun ročně. Klíny, Lom a Český Jiřetín kolem pěti milionů.

Dalších pět obcí rozšíří řady Jihočeského vodárenského svazu. Jeho hlavním posláním je správa a rozvoj společných zařízení pro výrobu a rozvod pitné vody. Zájem o členství ve svazu mají Borovany na Písecku, Číčenice a Lom na Strakonicku také ještě Hlincova Hora a Mazelov na Českobudějovicku.
O jejich vstupu do Jihočeského vodárenského svazu musí rozhodnout valná hromada, která se sejde 5. června.
Nejsilnějším argumentem pro vstup do svazu je právě připojení obcí na vodárenskou soustavu a tím i zajištění bezproblémových dodávek kvalitní pitné vody. Obce přitom motivují také systémové podpory do vodohospodářského majetku, které svaz svým členům nabízí.
Jde například o nevratný příspěvek až 5 tisíc korun na jednoho připojeného obyvatele při napojení obce na soustavu nebo desetiletou bezúročnou půjčku z Fondu podpory investic na vodohospodářské investice.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí