zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na zelené miliardy dosáhne víc lidí?

05.06.2009
Energie
Dotace
Na zelené miliardy dosáhne víc lidí?

Dotace na zateplování se rozšíří, půjde žádat i zpětně Přísné limity ale platí, stát přispěje jen na ekologické domy.

K dotacím na zateplování domů se dostane víc lidí. Program, ve kterém si Češi mohou rozebrat 25 miliard, se po pěti týdnech ukázal jako příliš komplikovaný a musí se zjednodušit.

O peníze byl nejdříve tak velký zájem, že tisíce zájemců strhly ministerský web. Přihlášku ale zatím podalo jen devět lidí, osm dalších ji konzultuje se státními úředníky.

Hlavní novinkou je, že dotace dostanou i lidé, kteří například před lety vyměnili okna nebo zaizolovali střechu a nyní se rozhodnou zateplit i zbytek domu. Lidé tak mohou dostat od státu příspěvek i na to, co už dávno stojí - lhůtu ministerstvo nechalo otevřenou, žadatel musí pouze předložit faktury.

Jejich okna či izolace na střeše přitom nemusí být tak kvalitní, jak ministerstvo v původních podmínkách požadovalo. To je další změna: rozhodovat se bude jen podle toho, jak je dům ve výsledku úsporný. "Bude nás zajímat celková roční potřeba tepla," prohlásil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek.

Nároky na to, jak mají být domy šetrné, se ale mění, ačkoli řada odborníků ze stavebnictví je považuje za příliš přísné. Je proto možné, že na peníze i nyní dosáhne jen málo lidí.

"I za uvolněných podmínek je to skoro neproveditelné. Lidé mají velké očekávání, ale když se s podmínkami blíže seznámí, jsou zklamáni. U nás určitě žádný nával žadatelů nemáme," popsal Aleš Kocourek, ředitel společnosti Kasten, která se zateplováním zabývá.

AUTOR: Petr Weikert
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí