zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nevyužité peníze na Zelenou úsporám se vrátí do Japonska

04.06.2009
Energie
Dotace
Nevyužité peníze na Zelenou úsporám se vrátí do Japonska
Pokud si Češi do tří let nerozeberou všechny miliardy, které nyní stát nabízí na zateplení domů a výměnu starých uhelných kotlů za ekologické vytápění, vrátí se nevyčerpané peníze Japonsku. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz.
    Ministerstvo životního prostředí získalo miliardy na program Zelená úsporám prodejem emisních povolenek, které si koupilo právě Japonsko. Součástí dohody je i klauzule o vrácení nevyužitých prostředků.
    "Japoncům se skutečně budou muset zbylé peníze vrátit," řekla serveru Irena Plocková ze Státního fondu životního prostředí, který má program Zelená úsporám na starosti. Japonsku by se peníze posílaly zpět až po skončení programu za tři roky.
    Program byl oficiálně zahájen 22. dubna, od té doby se o příspěvek, který může dosáhnout až stovky tisíc korun, přihlásilo pět zájemců. Fond má jen pro letošní rok k dispozici deset miliard korun.
    Plocková se ovšem neobává, že by se o peníze na zateplování nakonec nebyl zájem. Připomíná, že obdobný program Panel na renovaci paneláků se rozjížděl dva roky. "Zelená úsporám se rozjede určitě rychleji," uvedla Plocková, podle níž je měsíc od vyhlášení tohoto ekologického programu příliš krátká doba na závěry.
    Státní fond životního prostředí si hodně slibuje například od marketingových aktivit bank, které se do programu přihlásili jako partneři. Fond chce spolupracovat i se Svazem podnikatelů ve stavebnictví a dalšími organizacemi.
    Program Zelená úsporám je naplánován až do roku 2012. Pokud se tedy deset miliard letos nevyčerpá, přesunou se do dalšího roku. Účet by se navíc měl rozrůstat o další miliardy, jak Česko prodá další povolenky. Ministerstvo životního prostředí odhaduje, že by se v následujících letech mohlo podařit získat dalších až 15 miliard korun.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí