zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zlínská teplárna zahájila provoz kotle, ve kterém se dá spalovat i biomasa

05.06.2009
Ovzduší
Energie
Zlínská teplárna zahájila provoz kotle, ve kterém se dá spalovat i biomasa

ZLÍN - Teplárna Atel Energetika Zlín zahájila ve středu provoz nového zařízení, díky kterému je fluidní kotel schopný spalovat i ekologičtější štěpku neboli biomasu. Ředitel společnosti Josef Gába agentuře Mediafax řekl, že díky nové technologii vyloučí teplárna ročně o 20 tisíc tun méně oxidu uhličitého.

Stavební práce začaly v lednu a náklady se vyšplhaly na téměř 60 milionů korun. Návratnost investice očekává společnost do čtyř let. "Je těžké tvrdit, že teplárna podporuje životní prostředí, ale díky spalování biomasy životnímu prostředí alespoň trochu odlehčíme," poznamenal na tiskové konferenci Alan Walmsley, ředitel divize střední a východní Evropa. Kotel spotřebuje za hodinu asi pět tun biomasy.

Biomasu si teplárna nechá vozit ze dvou míst Zlínského kraje, a to z oblasti Velkých Karlovic a přes společnost z Želechovic nad Dřevnicí. "Díky novému zařízení jsme velmi výrazně pod limity stanovené Evropskou unií. Pokud se vše osvědčí, chtěli bychom v projektu pokračovat i na druhém fluidním kotli," poznamenal Gába.

Použití biomasy nahradí přibližně 25 tisíc tun hnědého uhlí ročně, což se významně projeví na emisních hodnotách.

Zlínská teplárna spálí ročně 170 tisíc tun hnědého a 35 tisíc černého uhlí a o teplo v domácnostech Zlína se starají dva fluidní kotle, dva plynové kotle a velká výměníková stanice. S ekologickým palivem začala teplárna už před osmi lety, kdy začala využívat bioplyn ze skládky Suchý důl ve Zlíně. Kromě bioplynu využívá teplárna také hnědé a černé uhlí, průmyslový kompost a nově biomasu neboli štěpku. Atel Zlín se stal první teplárnou ve Zlínském kraji, která začala kotel, v němž je kromě uhlí možné spalovat i biomasu, využívat. V rámci celé Moravy zaujímají druhou pozici. Jako první začali štěpku spalovat v hodonínské elektrárně.

http://zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí