zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologická menstruace: místo tampónu mořská houba

13.06.2009
Obecné
Ekologická menstruace: místo tampónu mořská houba

Běžné jednorázové vložky zatěžují nejen vaše zdraví, ale i přírodu. Alternativou mohou být pratelné vložky, tampóny z mořské houby, menstruační pohárky nebo jednorázové rozložitelné vložky. Může to znít exoticky, mnoho žen si ovšem jejich použití chválí.

Žena během svého plodného období spotřebuje asi 17 tisíc vložek a tampónů, které se rozkládají dvě stě až čtyři sta let. Nejde jen o ohromné množství odpadu, ale užívání běžné vložky například dráždí kůži a podporuje vznik mykóz.

Podráždění a záněty

"Lidé si neuvědomují, že i kůží se mohou dostat do těla škodlivé látky a chemikálie," říká Kateřina Havlínová, členka Hnutí za aktivní mateřství a jedna z pořadatelek Světového týdne respektu k porodu.

"Běžná jednorázová vložka se vyrábí z papíru, buničiny, bavlny, ale bohužel také z umělé hmoty a chemických látek v podobě parfémů, bělidel a gelů. Vložky jsou bělené chlórem, navíc se parfémují, což může dráždit kůži a podporovat vznik mykóz a vaginálních zánětů," vysvětluje Havlínová.
 
Vložka je navíc v přímém kontaktu s poševní sliznicí, což může mít vliv na gynekologické záněty kvasinkového původu. U tampónu je toto nebezpečí umocněno. Absorpční schopnost tampónů způsobuje změnu prostředí pochvy. Tato změna podporuje zmnožení bakterií.

Některé z bakterií dovedou produkovat toxiny, které se dostanou do krevního řečiště a mohou způsobit šokovou reakci organismu, lékařsky řečeno toxický šokový syndrom.

Žena použije 216 vložek ročně

A pak je tu podle Havlínové množství odpadu, které se používáním vložek produkuje. Podle Ekologického institutu Veronica se předpokládá, že menstruující Češky například jen za rok 2007 vyprodukovaly téměř sedm tisíc tun komunálního odpadu.

"Tento materiál se nedá recyklovat a rozloží se během dvou až čtyř set let," upozorňuje Havlínová. Jaké jsou tedy alternativy?

"Zdravější a k přírodě šetrnější způsob používání dámské intimní hygieny je možný. O alternativě se přirozeně nedozvíte z reklam a billboardů. Na výběr ale máte několik možností," tvrdí Havlínová.

Chtějte 100procentní bavlnu

Existují jednorázové rozložitelné vložky a tampóny. Nejsou bělené chlorem, ale kyslíkem a ani nejsou ničím parfemované. Oproti běžným vložkám jsou navíc až z 95 procent rozložitelné a kompostovatelné. Prodávají se v různých variantách: velké, malé, s křidélky. Jsou z certifikované sto procentní biobavlny.

Jinou variantou, nad kterou mnoho žen jen pokrčí obočí, jsou pratelné vložky. Mnohé ženy si mohou myslet, že je tento postup už dávno překonaný, existují však nesporné výhody těchto vložek.

"Pratelné vložky se vyrábí z bavlny a biobavlny. Na rozdíl od běžných vložek neobsahují neprodyšnou fólii a tak nedochází k zapařování, navíc jsou velmi příjemné na dotyk. Odbarvují se přírodními barvivy, jsou bez chemie a dráždících látek," říká Havlínová.

Menstruační kalíšek

Nechybí ochranná křidélka

Jak si takovou látkovou vložku představit? Vložka má ochranná křidélka, je na patentku, může, ale nemusí obsahovat nepropustnou vrstvu z polyuretanového zátěru, takže je zcela prodyšná.

Variant látkových vložek je více: jeden typ například zadržuje krev přes vkládací vložku, která se může vyměňovat. Díky nastavitelné tloušťce vkládací vložky se tak snadno dá přizpůsobit potřebě a síle krvácení ženy. Po použití se vložky přepírají v ruce s pomocí žlučového mýdla a po celém cyklu se všechny najednou vyperou v pračce. Nebo je samozřejmě lze dávat do pračky rovnou.

S tímto typem vložky by si žena měla vystačit s deseti až dvaceti základními vložkami a patnácti vkládacími.

Ženám chybějí informace

Organizace Veronica uvádí, že nejčastější překážky, které ženy odradí od používání látkových vložek, jsou většinou nedostatek času na přepírání a také málo informací o tom, kde se dají vložky koupit. Zda ženě látková vložka vyhovuje, zjistí, když ji zkusí používat například jen doma, na noc nebo po porodu.

“Navíc jejich pořizovací cena se rychle vrátí," přidává další výhodu Havlínová.

Kalíšek vydrží deset let

Cenově nejvýhodnější jsou vedle vložek a tampónů menstruační pohárky. Při dobrém zacházení vydrží takový menstruační pohárek až deset let. Do pochvy se zavádí podobně jako tampón, krev se v kalíšku shromažďuje a po vyjmutí pohárku se jednoduše vylije.

Pohárek se vyndavá a vymývá každé čtyři až osm hodin, podle toho, jak která žena potřebuje. Na konci každého cyklu by se měl vyvařit. Pohárek je vyroben ze silikonu nebo přírodního kaučuku a na rozdíl od tampónů krev nenasává, ale pouze shromažďuje a navíc je nepřilnavý pro bakterie, takže se ani v kalíšku nemohou množit.

Zajímavou variantou dámské intimní hygieny mohou být také tampóny z mořské houby. Jde o živočicha žijícího v teplých mořích, v oblasti Karibiku. Není třeba se lekat, jde o materiál, který se běžně používal jako houba na mytí nebo pomůcka pro odličování.

Je bez syntetických vláken a bez škodlivých dioxinů a jejich používání nezatěžuje přírodu. Zavádí se do pochvy podobně jako jiné tampóny, při úplném nasátí se vyndá, promyje pod tekoucí vodou, vyždímá a opět zavede do pochvy. Jedna mořská houba vydrží přibližně půl roku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí