zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tajfuny podle vědců brání velkým a ničivým zemětřesením na Tchaj-wanu

16.06.2009
Obecné
Ovzduší
Příroda
Geologie
Tajfuny podle vědců brání velkým a ničivým zemětřesením na Tchaj-wanu

Vědci zabývající se zemským nitrem říkají, že podle všech příznaků by měl být Tchaj-wan postihován pravidelně ničivým zemětřesením. Kupodivu se tak neděje.

Ostrov leží na hranici mezi filipínskou a euroasijskou tektonickou deskou a geologové popisují tuto oblast jako jednu ze seismicky nejaktivnějších na  světě. Zde se na sebe narážející desky se pohybují tak rychle, že způsobují růst horstev téměř o 4 mm za rok.

Výzkumník Alan Linde z amerického Carnegie Institution for Science říká, že z geologického hlediska rostou zdejší hory "skoro tak rychle jako houby". "Je překvapující, že v této oblasti světa není žádné skutečně velké zemětřesení a jen relativně málo větších zemětřesení“, říká Linde.

Linde a jeho kolegové se domnívají, že vysvětlením seismického „mlčení“ kolem Tchaj-wanu  jsou tajfuny - tropické cyklóny, které mají původ v severozápadní části Tichého oceánu. Jejich nová studie naznačuje, že tajfuny procházející přes ostrov spouštějí zemětřesení, které neškodně uvolňuje seismické napětípo celé dny a hodiny. Neděje se tak tedy najednou a destruktivně během vteřin nebo minut jako u běžného zemětřesení. Právě tato pomalá zemětřesení mohou podle spekulací vědců odvrátit velká zemětřesení.

Pomalá zemětřesení neemitují dostatečně silné seismické vlny, které by mohly být detekovány seismometry. Proto výzkumníci rozmístili do vrtů hlubokých 200 až 275 metrů citlivé měřiče seismického napětí. "Detekují jinak nepostřehnutelné pohyby a deformace skalního podloží," vysvětluje spoluautor studie Selwyn Sacks.

Jak výzkumníci informují ve své zprávě zveřejněné v časopise Nature, detekovali v letech 2002 až 2007 20 pomalých zemětřesení. Jedenáct z nich se časově přesně shodovalo s tajfuny

Tajfuny jsou cyklóny tlakové níže. Když bouře zčeří oceán, mořská hladina rozdíly tlaku v místě vyrovná, takže tlak na mořské dno zůstane zachován. "Na zemském povrchu nelze takovou rovnováhu vytvořit, takže tlak na půdu během tajfunu mírně poklesne,“ říká Linde. To podle něj znamená, že se bouře stane příslovečnou poslední kapkou ke spuštění nahromaděného seismického napětí.

Linde předpokládá, že toto časté spouštění pomalých zemětřesení zabraňuje delšímu hromadění seismického napětí, které by nakonec vyústilo ve větší a škodlivější zemětřesení.

autor: Jan Mittelbach

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí