zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj zřejmě hutnímu gigantu zmírní ekologické limity

23.06.2009
Ovzduší
Kraj zřejmě hutnímu gigantu zmírní ekologické limity

Hospodářská krize se může projevit i na kvalitě ovzduší v regionu. Moravskoslezský kraj možná zmírní ekologická nařízení vůči velkým znečišťovatelům. S některými firmami už jedná. 

Ekonomický propad a obava z konkurence převážně z Polska, kde podniky nemají tak přísné podmínky. To jsou argumenty firem, které volají po menší přísnosti ze strany Moravskoslezského kraje. Například společnosti ArcelorMittal Ostrava úřad v minulosti zpřísnil některé limity nad rámec zákona. Hejtman Jaroslav Palas nevyloučil, že kraj svá stanoviska přehodnotí.

"Na základě metodického pokynu ministerstva životního prostředí byly zpřísněny podmínky pro jejich činnost. Pro nás nějaký metodický pokyn není závazný, pro nás je závazná vyhláška a zákon. Takže v intencích těchto zákonů vrátíme rozhodnutí tam, jak to ukládá zákon," vysvětluje hejtman.

ArcelorMittal Ostrava podle dřívějších rozhodnutí například musí do roku 2014 vypouštět o 15 tun méně prachu ze svého závodu Energetika. Teď se údajně jedná o limitech pro vysoké pece. Debaty o možných ústupcích v podobě zmírnění podmínek či prodloužení termínů jsou ale na začátku a tak mluvčí podniku nechce uvádět podrobnosti.

"Jsme opravdu velice silně zasaženi ekonomickou krizí a je hodně obtížné se těmto limitům přizpůsobit a splnit je. A pokud by je firma měla plnit, tak to zasáhne její hospodaření takovým způsobem, že to pro ni může být někdy až likvidační," dodává mluvčí firmy Věra Breiová.

ArcelorMittal Ostrava ale znovu potvrdil, že ekonomická krize nezpomalí slíbené ekologické investice. Jde zhruba o 1,5 miliardy korun, na kterou přijde odprášení takzvané aglomerace a odsíření parních kotlů. Firma i po vlně propouštění zaměstnává zhruba 6500 lidí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí