zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpad se v rukou školáků proměňuje v umělecká díla

22.06.2009
Odpady
Odpad se v rukou školáků proměňuje v umělecká díla

Vsetín: V unikátní díla se v rukou vsetínských školáků proměňují odpady, které svezli pracovníci technických služeb do logistického centra na Bobrky. Dnes dopoledne tam totiž začal první ze tří workshopů s italským výtvarníkem Grazianem Cuberlim, který pro svou tvorbu využívá právě předměty denní spotřeby a odpad. Ještě před chvílí to byla obyčejná prázdná „petka“ určená k recyklaci. Teď je z ní delfín, jedinečná váza, svícen nebo unikátní plastika.

Vsetínští školáci se učí na předměty denní spotřeby nazírat jako na materiál, z něhož lze tvořit jedinečná díla. „Chci dětem ukázat, jaký potenciál se v odpadu skrývá. To, co dosloužilo jednomu, může sloužit druhému. Proto lidem říkám, ať vyhazují věci s úctou. Dají se ještě využít,“ říká výtvarník Graziano Cuberli. Děti si toto tvoření užívají. „Je to dobrý nápad, něco z toho udělám babičce, třeba misku na bonboniéry,“ říká Patrik ze základní školy v Rokytnici. „Tvoření nás baví a tento nápad se nám líbí. Doma si to určitě taky vyzkoušíme, máme i tavnou pistoli. Výrobky se dají použít jako dárečky,“ shodují se Patrikovy spolužačky Daniela a Eva.

Unikátní akce se na Vsetíně probíhá vůbec poprvé. „Nápad uskutečnit tento workshop vzešel ze společné diskuze zástupců města a místních škol s výtvarníkem Cuberlim při jeho loňské výstavě ve Vsetíně,“ připomněla vsetínská místostarostka Iveta Táborská. Výtvarník totiž podobné akce organizuje po celém světě. „Nás ta myšlenka nadchla a nabídli jsme mu, že si z našeho nového logistického centra může vzít odpad, který bude chtít, a může společně s dětmi vytvořit jedinečné dílo pro Vsetín,“ vypráví místostarostka, jak vlastně tento nápad vznikl. Školáci se tak naučí vnímat odpad trošku jinak než byli dosud zvyklí a kromě toho si odpadové centrum prohlédnou a seznámí se s průběhem recyklace odpadů.

Workshopy potrvají až do středy 24. června. „Budou probíhat vždy od 8.30 do 12.30 hodin a během tří dnů se na nich vystřídá na tři stovky školáků,“ uzavřela Květa Nepožitková z odboru školství a kultury vsetínské radnice. Projekt Město Vsetín organizuje ve spolupráci s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM a.s.a Zlínským krajem v rámci krajské informační kampaně na podporu třídění komunálního odpadu.
Zdroj: Eva Stejskalová

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí