zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

OSN chce zvýšit výdaje na ochranu před přírodními katastrofami

24.06.2009
Příroda
Havárie
OSN chce zvýšit výdaje na ochranu před přírodními katastrofami

Ženeva - Spojené národy navrhují zvýšit vynaložení prostředků na ochranu zemí před přírodními katastrofami. Několik základních kroků by podle OSN mohlo snížit počet obětí přírodních katastrof až o polovinu. Napsala o tom agentura Reuters.

Podle šéfa humanitární pomoci OSN Johna Holmese by deset procent humanitárních příspěvků a 30 procent prostředků vyčleněných na boj s klimatickými změnami mělo být použito na zpevnění školních budov a nemocnic v ohrožených oblastech. Lidé by také měli podstoupit odborné kurzy o přežití.

"Nemůžete katastrofám přímo zabránit, ale můžete ovlivnit, zda zabijí lidi a do určité míry také to, zda budou zničeny jejich obydlí," řekl Holmes na tiskové konferenci v Ženevě. Účelnější použití zahraniční pomoci by podle něho mohlo zachránit velké množství životů v zemích, které bývají ohroženy silnými bouřemi, zemětřeseními a vichřicemi.

V loňském roce si přírodní katastrofy vyžádaly skoro 236.000 lidských životů a způsobily 181 miliard dolarů v hmotných škodách. Například Bangladéš a Čína patří mezi země, které jsou nejvíce ohroženy každoročními záplavami, sesuvy půdy a jinými jevy, jež souvisejí se změnami světového klimatu.

OSN navrhuje, aby v rámci opatření proti přírodním katastrofám bylo každoročně vyčleněno kolem tří miliard dolarů především na zpevnění konstrukcí škol a nemocnic v ohrožených oblastech. Austrálie, Švédsko, Británie a Německo již tímto způsobem investují deset procent humanitární pomoci, uvedl Holmes a dodal, že existují i jednodušší opatření. V Bangladéši fungoval například systém, kdy před povodněmi objížděli lidé ohrožené oblasti na kolech a varovali obyvatele před nebezpečím.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí