zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fiat získal od EIB půjčku 400 milionů eur na ekologičtější vozy

24.06.2009
Obecné
Fiat získal od EIB půjčku 400 milionů eur na ekologičtější vozy
Italská automobilka Fiat získala od Evropské investiční banky (EIB) půjčku 400 milionů eur (zhruba 10,7 miliardy Kč) na vývoj ekologičtějších vozů s nižší spotřebou. Informovala o tom agentura AP.

Generální ředitel automobilky Sergio Marchionne uvedl, že úvěr velkou měrou přispěje k vývoji technologií, které spotřebovávají méně energie a vypouští méně skleníkových plynů. EIB by měla v celém prvním pololetí automobilkám půjčit celkem sedm miliard eur.

Fiat tento měsíc vytvořil alianci s americkým rivalem Chrysler. Automobilka usilovala rovněž o převzetí německého konkurenta Opel, který však nakonec pravděpodobně skončí v rukou konsorcia složeného z kanadsko-rakouského výrobce automobilových součástek Magna International a ruské společnosti Sberbank. Marchionne nicméně nedávno uvedl, že má o německého rivala nadále zájem.

Společnost Fiat se před několika lety kvůli ztrátovosti automobilové divize ocitla v krizi. Marchionne proto přikročil ke snižování nákladů a uzavírání spojenectví s ostatními automobilkami, aby vrátil divizi k zisku. To se mu nakonec podařilo navzdory slabé poptávce na hlavních trzích, ostré cenové konkurenci a nárůstu cen surovin.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí