zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Velké mechové jezírko, přírodní rezervace Rejvíz

27.06.2009
Příroda
Velké mechové jezírko, přírodní rezervace Rejvíz
Velké mechové jezírko patří k největším rašelinným jezírkům v České republice.

Nalezneme jej na území Národní přírodní rezervace Rejvíz v blízkosti osady Rejvíz v severní části Hrubého Jeseníku. Velké mechové jezírko má nepravidelný oválný tvar. Maximální délka činí 68,5 m, šířka 41 m při celkové rozloze 1 692 m2. Objem jezírka činí podle měření asi 4 048 m3 a maximální hloubka 2,95 m. Mocnost rašeliny dosahuje až tří metrů. Jezírko leží v nadmořské výšce asi 766 m.

Rejvízské rašeliniště patří k rozvodnicovému typu vrchovišť. Vznikalo díky neprostupnému podloží a vhodné konfigaraci terénu před asi 6 až 7 tisíci lety po skončení poslední doby ledové. Po odumření původní vegetace došlo k intenzivnímu růstu rašeliníku a borovice blatky. Rašeliniště má typický zaoblený tvar, který vzniká díky odstředivému růstu rašelinných trsů. Vypouklé části těchto trsů se nazývají bulty a nižší části, které jsou obvykle zaplaveny vodou se nazývají šlenky. Rašelinná jezírka se nazývají blanky a jejich okraje lagg. Alespoň tak informují panely na naučné stezce z osady Rejvíz k Velkému mechovému jezírku.

Velké mechové jezírko se vyznačuje výskytem řady unikátních rostlinných a živočišných druhů. Určitě nejatraktivnější je drobná masožravá rostlinka rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia). Porosty v okolí Velkého mechového jezírka tvoří borovice blatka (Pinus uncinata) dorůstající výšky až 15 metrů a mech rašeliník. Ze vzácných druhů si zmínku zaslouží ostřice chudokvětá (Carex pauciflora), tuřice blešní (Vignea pulicaris), mečík střecholistý (Glaudiolus imbricatus), hadilka obecná (Ophioglossum vulgatum) a řada dalších. Objevuje se ale i suchopýr pochvatý a velká řada běžných druhů druhů. Z živočichů si zmínku zasluhuje žluťásek borůvkový a šídlo rašelinné, které je řazeno ke glaciálním reliktům. Bohaté druhové zastoupení mají na zdejším rašeliništi i pavouci. Samotné jezírko si oblíbily i divoké kachny, které tady hnízdí.

Velké mechové jezírko se nachází v západní části rozsáhlých rašelinných luk vysokou hladinou podzemní vody v jádrové části přírodní rezervace Rejvíz. Severovýchodně od Velkého mechového jezírka se nachází Malé mechové jezírko, které prý je již dnes zarostlé a nevede k němu žádná turistická značka. K Velkému mechovému jezírku vede naučná stezka z osady Rejvíz v délce asi 3 km. Poslední část stezky je zpřístupněna díky poválkovému chodníku, platí se tady vstupné 20 Kč.

http://www.treking.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí