zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příčiny úhynu ryb ve vodní nádrži Orlík budou známy v červenci

27.06.2009
Voda
Havárie
Příčiny úhynu ryb ve vodní nádrži Orlík budou známy v červenci

Příčiny úhynu 29 tun ryb po nedávném upouštění vodní nádrže Orlík by měly být známy do konce července. Odborníci současně navrhnou řešení, jak podobným haváriím předcházet, sdělila dnes ČTK mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová. Porušení manipulačního řádu na vodním díle středočeský krajský úřad podle ní neshledal.

O úhynu ryb z počátku června dnes jednali zástupci Povodí Vltavy s odborníky. Podle Krainové se shodli na tom, že chování tolstolobika, který byl mezi mrtvými rybami zastoupen ve velkém počtu, bylo zcela nepředvídatelné a nahodilé a dosud nebylo při těchto běžných manipulacích zaznamenáno. Příčinami vysoké koncentrace této ryby v prostoru hráze Orlíka může podle nich být například migrace ryby za potravou nebo předvýtěrová migrace.

Mezi varianty, které by mohly zabránit případnému opakování situace z počátku června, patří podle odborníků mimo jiné využití různých typů odpuzovačů ryb nebo monitoring rybích hejn.

Vodohospodáři 4. a 5. června snížili kvůli geologickému průzkumu hladinu vody ve vodním díle Kamýk. Potom ho zase začali napouštět tak, že zvýšili odtok z vodní nádrže Orlík. Voda tekla přes její přelivová pole a spodní výpusti. Pádem přes ně se ale zranilo a uhynulo větší množství ryb. Jejich mrtvá těla se objevila 6. června v nádrži Kamýk. Rybáři na to upozornili Povodí Vltavy.

Sběr uhynulých ryb pokračoval nepřetržitě do 10. června, následujících pět dní se pak ještě dočišťovaly břehy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí