zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Banky jako zachránci zelených půjček

29.06.2009
Energie
Dotace
Banky jako zachránci zelených půjček
Dva měsíce od spuštění a jen pětatřicet žádostí. To je výsledek oslavovaného programu Zelená úsporám, který na rozloučenou při odchodu z vlády vyhlásil bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Stát má sice na zelené dotace nachystáno deset miliard korun, kritici ale tvrdí, že na ně lidé ve většině případů vůbec nedosáhnou.
I proto už se "za pochodu" pravidla programu vícekrát změkčovala. Pro žadatele jsou často komplikací prvotní výdaje, neboť dotace přijdou až po dokončení zelených změn na bydlení. Navíc se jim kvůli podmínce souběhu několika opatření mnohdy dotace při srovnání s celkovou investicí nevyplatí. Jednou ze šancí, jak umírající státní plán oživit, je zapojení pětice velkých bank (Česká spořitelna, ČSOB, LBBW, Komerční banka a UniCredit Bank). Mají nabízet výhodnější půjčky těm, kdo budou chtít například zateplovat dům, vyměnit kotel či okna.
Ti, kteří si ze zeleného programu vyberou dotace například na tepelné čerpadlo či solární panely, mohou jít se žádostí a projektem přímo do finančního domu. "Od zapojení bank do programu si slibujeme další výrazný impulz," přiznal ministr životního prostředí Ladislav Miko.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí