zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Plzni by mohlo vzniknout unikátní centrum přírodních věd

30.06.2009
Obecné
V Plzni by mohlo vzniknout unikátní centrum přírodních věd

Plzeň - Pedagogická fakulta Západočeské univerzity v Plzni připravuje v ČR unikátní vědecko-didaktické centrum přírodních věd. Se Západočeským muzeem plánuje v kampusu na Borech objekt se speciálními laboratořemi, učebnami a zázemím pro čtyři špičková střediska. Cílem je podpořit přírodovědně zaměřené katedry fakulty, zajistit jim lepší podmínky pro vědu a nastartovat výzkum didaktik přírodovědných oborů. Centrum by také školilo budoucí vědce v oboru paleontologie, vzdělávalo učitele a spolupracovalo se základními školami. ČTK to řekl Pavel Mentlík z katedry geografie ZČU, jenž projekt s řešitelským týmem připravuje.

"Chceme tím podpořit přírodní vědy a jejich didaktiku. Centrum zahrne evropské vědecké paleontologické středisko, enviromentální vědecké středisko, středisko didaktik přírodních věd a středisko, jež by poskytovalo pedagogicko-psychologickou podporu," uvedl.

Tažným pracovištěm z hlediska vědy a výzkumu by se stalo paleontologické pracoviště, které má pod Západočeským muzeem tradici a bývá označováno za výjimečné díky vysokému vědeckému výkonu některých odborníků. Na něj by navázalo enviromentální středisko a dále didaktické středisko, jež by řešilo, jak učit přírodovědné obory, navrhovalo možnosti na zvýšení počtu studentů, zlepšení kvality výuky a podobně.

Podle Mentlíka se budou pracoviště fakulty výrazněji podílet na výzkumu a budou mít zajištěny podmínky, aby dělaly vědu. "Zlepšit vědecký výkon potřebujeme, abychom mohli akreditovat další doktorandská studia," řekl. V ČR je projekt ojedinělý. Výjimečný je tím, že vychází z vědy a snaží se o její rozprostření do nejširších vrstev, propojuje muzejní a univerzitní prostředí, zapojit chce i základní školy.

Podle vedoucího paleontologického oddělení muzea Josefa Pšeničky projekt reaguje na současnou restrukturalizaci školství a vědy v Evropě. "Je to ohromná šance, a to i jak zajistit budoucnost pro vědecká pracoviště jako jsou muzea," uvedl. Přírodovědné obory fakulty získají nové prostory, laboratoře i podmínky. "Musí být zřejmé, že člověk na vysoké škole je vědec a vědecké výsledky ho opravňují, aby učil studenty," dodal Mentlík.

Podle děkanky fakulty Jany Coufalové je pokles zájmu o přírodovědné obory celosvětovým problémem. "Centrum se pokusí i navázat na to, co už v této oblasti fakulta a ZČU dělala," uvedla. Dva roky po sobě třeba řešila projekt zaměřený na zvýšení zájmu žáků ZŠ a SŠ v západních Čechách o přírodovědné a technické obory. Centrum bude hledat metody k dosažení zvýšení zájmu i hledat metody, jež uplatní v praxi každý učitel.

Na projekt potřebuje univerzitě několik set milionů Kč. Za peníze by postavila objekt a vybavila laboratoře. Na provoz a rozvoj by si střediska zajišťovala peníze výukou, vědou a výzkumem, prostřednictvím grantů a dalšího vzdělávání učitelů. Fakulta už deklarovala, že centrum je pro ni prioritou. Pokud prostředky z evropského programu Věda a výzkum pro inovace získá, začne centrum fungovat kolem roku 2015.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí