zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Českém ráji je geologická stezka pro dobrodruhy

04.07.2009
Příroda
Geologie
V Českém ráji je geologická stezka pro dobrodruhy

Dobrodružnou cestu za horninami a minerály nabízí hravá stezka, která se veřejnosti otevřela v přírodním areálu Šťastná země v Karlovicích - Radvánovicích. Jmenuje se Prožitkový geopark Český ráj a kromě šestnácti informačních tabulí se na ní nachází i hrádek z dřevěných palisád.
"Hrádek stojí na pískovcové skále a vedle bezpečné cesty k němu vede přes rokli visutý provazový můstek. Vstup na něj je pouze na vlastní nebezpečí. Dobrodružné povahy pravděpodobně přiláká i přechod po kůlech přes rybníček," informoval programový manažer Šťastné země Erik Černý. Turisté si mohou vybrat, půjdou-li na stezce po klidné, pohodové trase, nebo z ní odbočí za adrenalinovým pokušením.
Na stezce návštěvníci vidí horniny a minerály, děti si mohou vyzkoušet, jak se proplavuje písek. Stezka prochází zalesněným údolíčkem, kudy protéká potok. V minulých letech tu vystupovaly skupiny historického šermu, Šťastná země s nimi však už ve svém programu nepočítá. "Návštěvnost na gotických bitvách klesala a hodně závisela i na počasí. Například loni pršelo a přišlo asi jen tisíc lidí," vysvětlil Černý konec válčení ve Šťastné zemi.
Vybudování stezky patří do projektu "Prožitkový geopark - nové cesty k dějinám země a vývoji krajiny". Vznikala ve spolupráci s Geo-Naturpark Bergstrasse-Odenwald a Museem Českého ráje v Turnově a stála okolo dvou milionů korun. Většinu peněz na ni věnovala německá nadace pro životní prostředí - Deutsche Bundesstiftung Umwelt.
Šťastná země leží nedaleko od Turnova a přilákala loni na 60 tisíc lidí. Konají se tam například Hasičské slavnosti, Rajčatová bitva a slavnosti slámy Slamák. "V areálu přibyly nové dětské atrakce a máme jich už přes sto - mimo jiné vzduchové velkoplošné trampolíny, trpasličí vesničku, dřevěné domky pro dětské hry, prolézačky, houpačky nebo písková rýžoviště s pravými českými granátky. Vysadili jsme i další dřeviny a do areálu umístili lavičky," doplnil Černý.
Ve Šťastné zemi se objevila letos také nová rozhledna na vysoké hromadě navážky. Turisté z ní obhlédnou celý areál a uvidí také některé dominanty Českého ráje, zakryté až dosud stromy - například Kozákov. Od Libereckého kraje získal areál na své letošní akce dotaci 1,3 milionu korun.
Šťastná země je otevřena denně od 9 do 19 hodin, o prázdninách až do 20 hodin. Areál vznikl podle projektu občanského sdružení Alternativa 3000 před šesti lety hlavně pro děti. Slouží jako místo, kde se turistika snoubí se šetrným vztahem k přírodě.

Eva ŠINKOVSKÁ

http://www.regionalist.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí