zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Meteorologové prodloužili výstrahu před povodní až do středeční noci

29.06.2009
Voda
Meteorologové prodloužili výstrahu před povodní až do středeční noci

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli prodloužil varování před extrémním nebezpečím v souvislosti s povodněmi. Bouřky s nebezpečnými průvodními jevy se mohou na celém území Česka objevovat až do středeční 23. hodiny, informace ČHMÚ zveřejnil na svém webu.

"Bouřky a přívalové deště hrozí do středy až do čtvrtka. V příštích dnech musíme počítat s intenzivními bouřkami, při nichž může napadnout 20 až 60 milimetrů srážek," řekl Mediafaxu Jan Šrámek z ČHMÚ. Podle něj je třeba stále počítat s přívalovými srážkami.

Povodňové ohrožení platí dál hlavně v Plzeňském, Jihočeském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Povodňová bdělost pak v kraji Královéhradeckém.

Během pondělí očekávají meteorologové hlavně přeháňky, trvalejší déšť by se mohl v noci na úterý vyskytnout na jihozápadě Čech, odkud by se mohl později rozšířit na celé území Česka. Vytrvalé srážky čekají meteorologové hlavně v jižních Čechách a na severní Moravě.

Výraznější vzestupy hladin se podle meteorologů dají předpokládat především na menších a středních tocích. Zvýšená pravděpodobnost dosažení úrovně přesahující 2. nebo 3. povodňový stupeň je nadále hlavně v oblasti Jeseníků na řekách Bělá, Opava a Opavice. Srážky na Šumavě a v Novohradských horách pravděpodobně zvednou hladiny na řekách Úhlava, Ostružná, Volyňka, Blanice, Malše a horní Vltavě. Citlivá jsou i povodí Otavy, Stěnavy, Metuje a Moravské Dyje. Vzestupy by se měly postupně projevovat na střední a dolní Berounce a přítoku do Vltavské kaskády.

Už během noci na neděli spadlo v jižních a jihozápadních Čechách během několika hodin 20 až téměř 50 mm srážek, nejvydatnější srážky se vyskytly na Prachaticku a Klatovsku. Rozvodněné řeky pak zatopily několik obcí v západních a hlavně jižních Čechách.

Autor: Václav Kozák

http://www.mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí