zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová městská kompostárna v Hrušově vyřeší problém odpadu ze zeleně v Ostravě

03.07.2009
Odpady
Nová městská kompostárna v Hrušově vyřeší problém odpadu ze zeleně v Ostravě

Veškerý zelený odpad ze sedmnácti ostravských sběrných dvorů se od dnešního dne bude svážet na zpracování do nové kompostárny městské společnosti OZO v Ostravě-Hrušově.

Nová kompostárna stála 17 milionů korun. Devět milionů korun bylo potřeba na výstavbu kompostárny a dalších osm milionů na strojní vybavení, drtiče, překopávače, síta.

"Zprovozněním kompostárny máme kapacitu na zpracování veškeré zeleně z Ostravy - jak od občanů města, tak i z veřejných ploch. Díky špičkové technice jsme schopni vyrobit kvalitní kompost, který budeme používat pro rekultivaci skládky nebo ho budou Ostravské městské lesy používat pro výsadbu zeleně. V Ostravě bychom se tedy už neměli setkávat s černými skládkami typu zahnívajících hromad staré trávy," uvedl ředitel OZO Karel Belda.

Dodal, že množství odpadu ze zeleně v posledních letech prudce stoupá. V roce 2007 svezla společnost OZO Ostrava ze sběrných dvorů přes tisíc tun tohoto odpadu. Vloni už to však bylo 1680 tun, tedy o téměř šedesát procent více než předchozí rok. Nejvíce zeleného odpadu přijmou sběrné dvory mezi květnem a říjnem. Právě v říjnu lidé odevzdávají zeleně nejvíce.

"Nová kompostárna je schopná ročně přijmout osm tisíc tun zeleně. Při kompostování je důležitá skladba vstupního materiálu. Hlavní podíl tvoří tráva, důležitý je i obsah dřevní hmoty - dřevní štěpky z větví, piliny - aby bylo dosaženo optimálního poměru surovin pro výrobu kvalitního kompostu. Dalšími složkami mohou být listí a zelenina. Tyto složky se navzájem promíchají a uloží do takzvaných figur, ve kterých leží přibližně 21 dní. V této době probíhá intenzivní překopávání, čímž se do rostlinné hmoty dostává kyslík, který způsobuje žádoucí aerobní kvašení. Poté kompost uložený ve figurách dozrává za občasného překopávání. Asi po třech měsících teplota uvnitř figury klesne pod 40°C, což je znamením, že je kompost hotov. Vyrobený kompost se následně prosívá, čímž se z něj odstraňují případné nečistoty nebo nerozložené větší kousky dřeva, stonků rostlin apod. Následuje analýza složení kompostu, smíchání se zeminou a využití při rekultivaci skládky. Ve figurách na kompostárně v Ostravě-Hrušově je nyní uloženo téměř 2000 tun materiálu," sdělil ředitel.

Doplnil, že zatím nebude pro občany možná výměna jejich zeleného odpadu za kompost, ukáže se až po atestech, jestli kompost z Hrušova bude vhodný i na jejich zahrádky. Zatím budou lidé ze společnosti OZO využívat kompost nejen na rekultivaci městské skládky, ale také pro veřejnou zeleň a například i náspy dálnic a silnic.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí